fbpx

„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”. Wyjątkowa wystawa Marcina Szpądrowskiego

Trwają przygotowania do otwarcia wystawy fotograficznej „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”. Autorem prac jest częstochowski artysta fotografik Marcin Szpądrowski. Wydarzenie odbędzie się 24 listopada w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

-Ojca Jerzego Tomzińskiego spotkałem po raz pierwszy w maju 2013 r. w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Miał już prawie 95 lat, a ja dopiero wtedy dowiedziałem się o jego długim i ciekawym życiu. Od razu zapragnąłem poznać Ojca bliżej. Spotkałem go jeszcze raz w Muzeum w grudniu 2015 r., ale na osobiste poznanie tego wyjątkowego zakonnika i na stały z nim kontakt musiałem poczekać aż do roku 2018, czyli do setnych urodzin Ojca. Jak wiele sytuacji w moim życiu, również to stało się w sposób nieoczekiwany. Przypadkowe spotkanie mojej żony z uroczą bliską znajomą Ojca Jerzego, panią Beatą Bujak-Skowrońską, doprowadziło mnie do Ojca i pozwoliło stosunkowo szybko zdobyć jego zaufanie. Od tego czasu mam okazję dokumentować liczne ważne wydarzenia w życiu tego wspaniałego, ciągle aktywnego ponadstuletniego paulina – wspomina Marcin Szpądrowski.

Wystawa na 103. urodziny o. Tomzińskiego

"Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy". Wyjątkowa wystawa Marcina Szpądrowskiego 2
„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”

Częstochowski artysta fotografik postanowił przygotować specjalną wystawę na cześć byłego przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze i ostatniego żyjącego uczestnika Soboru Watykańskiego II. Ekspozycja otrzymała tytuł „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”. Termin jej otwarcia i sam tytuł nie są oczywiście przypadkowe. 24 listopada inicjator Apelu Jasnogórskiego obchodził będzie 103. urodziny. Dodajmy tu, że duchowny urodził się w roku i miesiącu, w którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość.

-Kiedy w roku odzyskania przez Polskę Niepodległości zacząłem odwiedzać Ojca Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze, a potem jeździć z nim także w inne miejsca, szybko zorientowałem się, że mam do czynienia z niezwykłym człowiekiem, wyjątkowym duchownym. Zakonnikiem całkowicie oddanym Bożej i Maryjnej posłudze, niezależnym, śmiało wyrażającym swoje zdanie, zorganizowanym, szanującym czas i mającym niesamowite poczucie czasu. Ten pauliński zakonnik, mimo sędziwego wieku i wynikających stąd ograniczeń fizycznych, prowadzi aktywny tryb życia, spędzając dni na intensywnych modlitwach i rozmyślaniach, ćwiczeniach duchowych i fizycznych. Ale też śledzi wszystko, co dzieje się w Polsce i na świecie, a do tego jeszcze potrafi celnie diagnozować i w prosty sposób komentować złożone problemy – zaznacza Szpądrowski.

Trzy miejsca, trzy wernisaże…

Listopadowy wernisaż odbędzie się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Początek o godz. 16. Wydarzenie będzie miało specjalną oprawę muzyczną i połączone zostanie z projekcją filmu. Potem ekspozycja będzie prezentowana do 6 grudnia.

Na Jasnej Górze jednak się nie skończy. Od 8 do 16 grudnia fotografie będzie można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (ul. Jagiellońska 67/71). Otwarcie zaplanowano na 7 grudnia na godz. 16.

Z kolei od 18 do 30 grudnia wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” eksponowana będzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni. Wernisaż odbędzie się 17 grudnia o godz. 16.

Marcin Szpądrowski

Przez prawie dwadzieścia lat był głównym fotografem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, przez kilkanaście lat sprowadzał do Częstochowy prestiżową wystawę największego Konkursu Fotografii Prasowej „Grand Press Photo”. Jako Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu – od 2013 r. organizuje ogólnopolskie konkursy fotograficzne „Fotomaraton”, „Fotosprint”, „Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu”, „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu”, „Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu”, „Częstochowianki 2016”, warsztaty i plenery oraz spotkania fotograficzne z najwybitniejszymi twórcami w tej dziedzinie sztuki.

Prowadzi kultowy portal częstochowskich fotografów „Fotomedaliki.pl”. Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach artystycznych, prasie krajowej i zagranicznej. Przez własną twórczość promuje Częstochowę i Polskę w kraju i za granicą. Do tej promocji przyczynia się też jego dziewiętnastoletnia praca zawodowa w polskim wydawnictwie krzyżówkowym „Technopol”, jako dyrektora Biura Marketingu i Reklamy. Nauczyciel fotografii w Technikum TEB Edukacja, Policealnej Szkole TEB Edukacja oraz instruktor fotografii w Klubie SM „Nasza Praca” w Częstochowie.

Ma na swoim koncie wiele wystaw fotograficznych – indywidualnych i zbiorowych oraz liczne publikacje w gazetach, czasopismach, albumach i kalendarzach. Uzyskał tytuł Fotografa Roku 2010 Jurajskiego Fotoklubu RP.

Zuzanna Suliga