Uwaga! Odcinkowy pomiar prędkości na budowanym odcinku autostrady A1

0
1464

Od dzisiaj na budowanym odcinku autostrady A1, gdzie ruch odbywa się po nowej betonowej jezdni w układzie 2+2 (po dwa pasy w każdym kierunku) zaczął działać pierwszy odcinkowy pomiar prędkości. Drugi natomiast będzie mierzyć prędkość już od piątku 22 stycznia 2021 roku.

Uwaga! Odcinkowy pomiar prędkości na budowanym odcinku autostrady A1 1
Fot. www.gddkia.gov.pl

Wyznaczone dwa odcinki tras trafią pod nadzór kamer systemu i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.

„Na obu pomiarowych odcinkach, tak jak dotychczas będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 kilometrów na godzinę” – informuje Maciej Zalewski, Główny Specjalista ds. Komunikacji łódzkiego oddziału GDDKiA.

Pierwszy pomiar obowiązuje od dzisiaj od godziny około 10:00 na 16 km odcinku od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Natomiast drugi pomiar będzie mierzyć prędkość od 22 stycznia 2021 roku, również od godziny 10:00,  na odcinku niemal 41 km od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy. Łącznie pomiarem zostanie objętych blisko 57 km budowanej autostrady A1, z czego ok. 40 km w woj. łódzkim.

Takie rozwiązanie jest pierwszym tego typu na budowanym odcinku drogi. Powodem wprowadzonych pomiarów są liczne sygnały od wykonawców prac, którzy zwracają uwagę na nagminne i rażące przekraczanie obowiązujących prędkości przez kierowców na budowanych odcinkach drogi.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uspokoi i upłynni się jazda, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo wśród uczestników ruchu, jak i pracowników budowy.

Trzeba pamiętać, że budowa autostrady A1 między Tuszynem w Województwie Łódzkim a Częstochową w Województwie Śląskim jest realizowana „pod ruchem”. Oznacza to, że na jednej jezdni trwają prace, a na drugiej odbywa się ruch samochodowy. Autostrada A1 to ciągle plac budowy, na którym warunkowo dopuszczony jest ruch samochodów.

Dodatkowo Dyrekcja Dróg przypomina o ograniczeniu prędkości, które obowiązuje także na 25-kilometrowym odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie z końcem ubiegłego roku przeniesiono ruch na początkowe cztery kilometry nowej betonowej jezdni.

Kierowcy na tym odcinku mają po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. W pozostałej części jeden pas w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dwa pasy w kierunku Katowic (w obrębie niektórych obiektów jest po jednym pasie ruchu).

Pomiar prędkości będzie obowiązywać do momentu oddania drogi do użytkowania, w pełni funkcjonalnych fragmentów autostrady A1 o dwóch jezdniach po trzy pasy ruchu każda. Pierwsze z nich będą gotowe jesienią tego roku.