Od 7 listopada Nowe Dowody Osobiste

0
597
fot. UM w Radomsku

Dowody z odciskiem palca oraz odręcznym podpisem właściciela.

Od 8 listopada mieszkańcy będą mogli składać wnioski o nowe dowody, które będą z odciskami palców oraz odręcznym podpisem właściciela. Nie ma już możliwości składania wniosków o wydanie dowodu osobistego poprzez Internet.

Przez, to iż weszła w życie nowa ustawa Urząd Miasta Radomska informuje, że obsługa klientów, którzy załatwiają sprawy związane z dowodami osobistymi dnia 5 listopada będzie prowadzona tylko do godziny 11.30.

Zmiany, które weszły w ustawie o dowoadach osobistych wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 roku.

Wszystkie członkowskie państwa zostały zobowiązane do umieszczania w dowodach osobistych odcisków palców (w warstwie elektronicznej) oraz odręcznego podpisu właściciela dowodu (w warstwie graficznej). Odciski palców, jak również podpis będzie trzeba zostawić w urzędzie. Urząd będzie wyposażony w skaner odcisków palców. Procedura będzie bardzo podobna do tej, która przeprowadzana jest przy wniosku o paszport. Oznacza, to że nie będzie możliwości składania elektronicznych wniosków o wydanie dowodu osobistego.

Składanie wniosku o dowód osobisty przez Internet będzie możliwy tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12 roku życia. Od nich odcisku palców nie będą pobierane. W nowym dowodzie będzie kilka zmian, które będą widoczne na pierwszy rzut oka, a mianowicie pojawi się oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż skończy się jego ważność. Nowe dowody będą wydawane osobom, którym dowody tracą ważność i tym które kończą 18 lat.

K KIK