fbpx
Strona głównaZdrowieOd 1 marca rząd znosi większość obostrzeń

Od 1 marca rząd znosi większość obostrzeń

Podczas środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 marca zniesionych zostanie większość obostrzeń. Obowiązywać ma jednak obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

– Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował 23 lutego premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. W efekcie od 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń. Zostaną tylko te, które są konieczne.

Co się zmieni? Przestaną obowiązywać wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Co więcej, ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Są jednak obostrzenia, które nadal będą obowiązywały. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

W przestrzeniach zamkniętych nadal należy zakrywać nos i usta za pomocą maseczki. Dotyczy to m.in. autobusów, sklepów czy kin.

Jak wygląda kwestia izolacji? Osoby zakażone COVID-19, które otrzymały pozytywny wynik testu, muszą podać się odosobnieniu. Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

Kwarantannie podlegać będą tylko współdomownicy osoby, która zakażona jest koronawirusem. Kwarantanna trwa tyle, ile izolacja osoby chorej. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Jeśli jest się zaszczepionym i uzyskało się negatywny wynik testu, zostaje się zwolnionym z kwarantanny. W przypadku osoby niezaszczepionej zwolnienie z kwarantanny następuje w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą się mieszka.

Więcej informacji na: www.gov.pl.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -