Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Uchodźcy mają zagwarantowaną legalność pobytu w naszym kraju przez 18 miesięcy. Mogą również otrzymać numer PESEL.
Nadanie numeru PESEL nie jest obowiązkowe, jednak może ułatwić szereg spraw np. korzystanie z opieki zdrowotnej czy podjęcie legalnej pracy w naszym kraju. Elektroniczny rejestr nadania numerów PESEL dla uchodźców rusza już 16 marca.
Osoby zainteresowane powinny stawić się osobiście w urzędzie gminy, na terenie której przebywają.
W imieniu dziecka wniosek składa rodzic lub opiekun.
Papierowa wersja wniosków będzie dostępna w urzędach gminy, wersję elektroniczną można znaleźć na portalu gov.pl.
Aby wniosek był kompletny koniecznie jest dołączenie dokumentu potwierdzającego dane(dokument podróży, dokument ze zdjęciem). Osoby nieletnie powinny mieć również akt urodzenia.
Potrzebne jest aktualne, biometryczne zdjęcie, które nieodpłatnie można wykonać w miejscach wskazanych na stronach poszczególnych urzędów gminy.
Nadanie numeru PESEL również jest bezpłatne, jednak konieczne jest stawienie się w urzędzie, ponieważ w trakcie składania wniosku urzędnicy pobiorą odciski palców.
(dzieci do 12 roku życia zwolnione są z tego obowiązku).
Więcej informacji na stronach urzędów gminy m.in.:https://www.radomsko.pl/aktualnosci/1697-pesel-dla-uchodzcow-z-ukrainy
https://www.gminaklobuck.pl/aktualnosci/index/NADAWANIE-NUMERU-PESEL-DLA-OBYWATELI-UKRAINY/idn:2423
http://www.konopiska.pl/strefa-mieszkanca/pomoc-ukrainie/——–SEL–Witamy-w-Polsce—Numer-PESEL/idn:4458