fbpx

Dzień Konsumenta, czyli co warto wiedzieć robiąc zakupy i korzystając z usług?

Dzień Konsumenta obchodzony jest na świecie od 1983 roku, a w naszym kraju od 2000 roku. Przypada on na dzień 15 marca. To dobra okazja, by zastanowić się, czy znamy nasze prawa konsumenckie i co zrobić, gdy nie są one przestrzegane.

Geneza tego święta sięga 1962 roku i dotyczy przemówienia samego prezydenta Johna Kennedy’ego, wygłoszonego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Przemówienie dotyczyło projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Prezydent Kennedy przedstawił wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów. To prawo do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.

Słynne stwierdzenie „Konsumenci, to my wszyscy”, zostało wygłoszone właśnie wtedy.

Choć w Polsce tradycja obchodzenia tego święta nie jest aż tak wiekowa, warto podkreślić, że do obchodów włącza się szereg organizacji i instytucji publicznych, które zajmują się ochroną naszych interesów. Są to np.: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa, Arbiter Bankowy, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Rzecznicy Konsumentów, a poza nimi organizacje konsumenckie (m.in. Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich).

Konsument, czyli kto?

To każdy z nas. Każda osoba robiąca zakupy, korzystająca z wszelkiego rodzaju usług: turystycznych, telekomunikacyjnych, czy internetowych.

Nie zawsze usługi spełniają nasze oczekiwania, czasem towary odbiegają od obiecywanej przez producenta jakości. Wtedy właśnie należy szukać pomocy u np. Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Poradnictwo konsumenckie i informacja prawna są bezpłatne. Rzecznik winien pomóc w złożeniu stosownego wniosku, reprezentuje konsumenta na dalszej ścieżce dochodzenia praw osoby, która ma wątpliwości co do świadczenia danej usługi.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Myszkowie, zajmuje się sprawami mieszkańców powiatu, współdziałając z Prezesem Urzędu i organami Inspekcji Handlowej.

Mieszkańcy powiatu myszkowskiego mogą zgłaszać do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Myszkowie, ul. Pułaskiego 6 pok.8. Godziny urzędowania: poniedziałek (11.00 – 15.30), piątek(8.30 – 14.00)

Tel. 34 3159157
prk@powiatmyszkowski.pl

W sprawach pilnych poradę konsumencką(bezpłatną)można również uzyskać:
dzwoniąc pod nr. tel. 801 440 220 oraz 22 290 89 16, lub pisząc na adres Konsumenckiego Centrum E-porad: porady@dlakonsumentow.pl 

Więcej informacji na temat sposobów rozwiązywania problemów związanych ze świadczeniem wszelkiego rodzaju usług znajduje się pod linkiem: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/pomoc-dla-konsumentow/