GDDKiA wyłonił wykonawcę dokumentacji dla obwodnicy Blachowni i Herb

0
274
gddkia

W ogłoszonym przetargu na sporządzenie dokumentacji budowy obwodnicy Blachowni i Herb GDDKiA wyłoniła najkorzystniejszą ofertę, która należy do konsorcjum firm TRAKT Sp. z o.o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o.o. (partner).

walec
Fot. pixabay.com

Dokumentacja będzie obejmowała opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy na drodze krajowej nr 46 w Blachowni i Herbach wraz z jej uzyskaniem, a jej wartość wyniesie  3 999 929,25 zł

Firma będzie miała 39 miesięcy na realizację usługi, na którą składać się będzie:

  • 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych;
  • 7 miesięcy na realizację obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych

Głównym celem budowy obwodnicy jest zmniejszenie ruchu tranzytowego, który przejeżdża przez Blachownię i Herby co znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, albowiem w ostatnich latach dochodziło na tym odcinku do licznych zdarzeń drogowych.

Poprawić ma się również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy. Długość obwodnicy wyniesie ok. 10,8 km.

Inwestycja ta jest również bardzo ważna z uwagi na połączenie w przyszłości autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11.

Przeprowadzenie procesu przygotowawczego dla tej inwestycji przewidziano w latach 2020-2024. Natomiast realizacja inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” planowana jest w latach 2025-2028. Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.  

Obwodnica w Blachowni i Herbach będzie jedną z pięciu nowych obwodnic, które powstaną w województwie śląskim (łącznie przybędzie 50 km nowych dróg krajowych):

  • Obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46 
  • Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnica Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78 
  • Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78.
obwodnica Blachowni i Herb
Fot. GDDKiA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here