fbpx

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Z tej okazji zachęcamy: zbuduj z nami Dom Oczami Brata!

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa są doskonałą okazją do tego, by zachęcić wszystkich do wsparcia budowy Domu Oczami Brata, w którym w nieodległej przyszłości zamieszka 16 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Obchody tego dnia co roku organizuje częstochowska Fundacja Oczami Brata. Tym razem będą one obchodzone nieco wcześniej, ale za to przez dwa dni, tj. 18 i 19 marca w Galerii Jurajskiej.

Wydarzenie poświęcone zostanie idei budowy Domu Oczami Brata. To największe przedsięwzięcie, jakiego podjęła się dotychczas częstochowska fundacja. Marzenie to kiełkowało od lat, a rozpoczęcie jego realizacji wymagało wielu przygotowań i starań. W końcu budowa domu to nie przelewki. Zainicjowało ją samo życie…

– Rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością przeraża wizja tego, co stanie się z ich dorosłym już dzieckiem po ich śmierci. Przypadki są różne, ale tu mam na myśli osoby, które są niesamodzielne i nie poradzą sobie bez opieki. Czy zajmie się nimi ktoś z dalszej rodziny? Trafią do domu pomocy społecznej? To problem, o którym ciągle zbyt mało się mówi. Niezbędne jest miejsce, które zapewni warunki maksymalnie zbliżone do domu rodzinnego. Da poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, świadomość, że ma się swoje miejsce na świecie. To właśnie Dom Oczami Brata – zaznacza Paweł Bilski, prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Z tej okazji zachęcamy: zbuduj z nami Dom Oczami Brata! 2
mat. prasowe

Wielka mobilizacja sił

28 maja 2020 r. koparki wjechały na plac budowy przy ul. Brzezińskiej 57/59. Działkę znajdującą się w dzielnicy Błeszno w formie darowizny przekazał na ten cel Paweł Bilski. Dom przeznaczony będzie dla 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które ze względu na swoją niesamodzielność oraz wiek rodziców i opiekunów nie są w stanie samodzielnie mieszkać. Co ważne dom będzie pełnił również funkcję aktywizującą. Zostaną w nim stworzone trzy pracownie rehabilitacyjne oraz miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Na terenie działki zlokalizowana zostanie przestrzeń, która służyć będzie społeczności lokalnej (sala widowiskowa, zaplecze techniczno-gastronomiczne, czy ogród, w którym będzie można wspólnie spędzać czas z mieszkańcami Domu). Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Warto dodać, że dom będzie otwarty dla sąsiadów i mieszkańców miasta.

Pragnieniem Fundacji i jej podopiecznych jest to, żeby dom był gotowy na koniec 2022 r. Trwa wielka mobilizacja sił, a pomoc wszystkich osób, które wsparłyby budowę Domu Oczami Brata, jest na wagę złota.

Zachęcając do pomocy

Promocji tego dzieła – jako „Gazeta Regionalna” – zadedykowaliśmy akcję organizowaną przy okazji minionych Świąt Bożego Narodzenia. Teraz powracamy do tej idei przy okazji marcowego święta i tego wydania dodatku „Czas na kulturę!” (cegiełki, z których dochód przeznaczony jest na rzecz budowy tego niezwykłego domu. Dziękujemy Reklamodawcom, którzy ponownie otworzyli serca na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Tych, którzy chcieliby wesprzeć budowę, zachęcamy do posiłkowania się zbiórkami internetowymi dostępnymi na stronach domoczamibrata.pl i siepomaga.pl/oczamibrata. Dzieło to można wspomóc, przekazując też materiały budowlane lub dowolną kwotę na konto: 73 1750 0012 0000 0000 3860 0133.

Akcja w „Galerii Jurajskiej

Do skarbonki fundacji będzie się można dorzucić także podczas wspomnianej akcji w Galerii Jurajskiej. Zarówno 18, jak i 19 marca od godz. 12 do 21 na terenie centrum handlowego odbywać się będzie zbiórka na ten cel.

Oprócz tego w sobotę organizatorzy przewidzieli szereg innych atrakcji. Od godz. 12 do 15 działać będzie scena młodych, a od południa aż do wieczora czynna będzie strefa animacji dla dzieci (z malowaniem twarzy i licznymi konkursami na czele). Zaplanowano także koncerty. O godz. 17 wystąpi Robert Mateuszuk, o godz. 18 – Powerage, a na finał (o godz. 19) – Iwona Chołuj i Michał Rorat. Dodatkowo od godz. 14 do 21 dostępne będzie „Rękodzieło Warsztatu Terapii Zajęciowej”.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Dom nie z papieru”. Uczestnicy zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej wymyślili sposób, by zebrać środki na budowę Domu Oczami Brata