fbpx

O ekologii w naszych szafach

Katarzyna Zajączkowska, projektantka pracująca dla największych firm odzieżowych, wykładowczyni akademicka, podcasterka, blogerka, inicjatorka i uczestniczka projektów dotyczących ekologicznej mody będzie w poniedziałek (2.10) w Hotelu Arche promować swoją książkę „Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion”. Spotka się z czytelniczkami w restauracji hotelowej o godzinie 18.30. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Podczas spotkania autorskiego Katarzyna Zajączkowska opowie o swojej pracy w branży fast fashion, podkaście o odpowiedzialnej modzie i blogu o tej tematyce. Porozmawia z uczestniczkami o tym, dlaczego tak trudno nam przestać kupować ubrania i tak łatwo popaść w zakupoholizm, czemu wciąż dajemy się nabrać na greenwashing, ulegamy modowym trendom, zamiast na jakość stawiamy na cenę i tak chętnie kupujemy w drugim obiegu. Wyjaśni czytelniczkom, jak nasze indywidualne wybory modowe mogą pływać na stan planety i co możemy zrobić, by nasze szafy były bardziej ekologiczne. Książka Katarzyny Zajączkowskiej będzie także pretekstem do rozmowy o budowaniu na jesień i nadchodzącą zimę garderoby w nurcie slow fashion oraz odświeżaniu naszych outfitów bez nadmiernych wydatków i nabywania zbyt wielu rzeczy.

O ekologii w naszych szafach 1

Spotkanie autorskie poprowadzi Beata Cichoń.

Katarzyna Zajączkowska o swoim blogu (https://katarzynazajaczkowska.com/):

To miejsce powstało z buntu i potrzeby zmian. Przez kilkanaście lat tworzyłam kolekcje dla wiodących marek odzieżowych w Polsce. Projektując i zarządzając zespołami, poznałam od podszewki specyfikę pracy w korporacjach i małych polskich firmach. Śledziłam trendy, spinałam budżety i odgadywałam modowe zachcianki klientów. Jednak moja ulubiona branża coraz bardziej zaczęła mnie rozczarowywać.

Przyszła refleksja, że obecny system nie działa i najwyższy czas głośno o tym mówić. W pogoni za szybkim zyskiem straciliśmy z oczu człowieka i przyrodę. Zamieniliśmy jakość na ilość, a rzemiosło na wyzysk. I mówię to jako absolwentka projektowania ubioru i ekonomii, która rozumie, że moda to biznes, który musi zarabiać!

Szukając alternatywnych rozwiązań, trafiłam na koncepcję zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Odkryłam, że etyczna i ekologiczna moda to nie mrzonka, a jedyna ścieżka rozwoju dla branży i ulga dla świata. Sustainable fashion zyskuje na znaczeniu i dociera także do Polski. To takie przedsięwzięcia chcę teraz wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem.

O ekologii w naszych szafach 2

O podkaście „Odpowiedzialna moda” (https://www.youtube.com/@ODPOWIEDZIALNAmoda/about):

„Moda jako zjawisko i pretekst do rozmów o świecie, życiu i relacjach. Patchworkowy mix tematów i wątków. Czasem o tym jak się ubrać, innym razem jak uratować świat. Kulisy branży mody i slow fashion bez ściemy. Subiektywnie, czasem emocjonalnie. *Podcast ekologiczny, nie testowany na zwierzętach i 100% feministyczny.

(dostępny także w aplikacjach: m.in. Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, EmpikGo)

Książka „Odpowiedzialna moda” (Wydawnictwo Znak, 2022) dostępna w księgarniach offline i online https://www.znak.com.pl/ksiazka/odpowiedzialna-moda-guilt-free-przewodnik-po-slow-fashion-katarzyna-zajaczkowska-220590

instagram: @odpowiedzialnamoda.pl

O ekologii w naszych szafach 3