W Mysłowie oficjalnie przekazano i poświęcono nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

0
236

5 września 2020 roku OSP Mysłów, gmina Koziegłowy, otrzymała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Odbyło się oficjalne przekazanie i poświęcenie samochodu.

Początkiem uroczystości było złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Mysłowa zamordowanych 3 września 1939 r. Następnie odbyła się msza święta polowa za budynkiem remizy OSP Mysłów, która była w intencji pomordowanych oraz strażaków i ich rodzin, odprawiona przez kapelana strażaków, ks. Kazimierza Świerdzę.

W Mysłowie oficjalnie przekazano i poświęcono nowy wóz ratowniczo-gaśniczy 1
Fot: OSP Mysłów

Po mszy św. odbyły się uroczystości przekazania oraz poświęcenia samochodu pożarniczego. Zakup nowego wozu był możliwy poprzez dofinansowanie ze środków:

  • Gminy i Miasta Koziegłowy;
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Województwa Śląskiego;
  • Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W uroczystym przekazaniu nowego samochodu pożarniczego wzięli udział m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, dyrektor WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie bryg. Sergiusz Wiśniewski, Starosta Powiatu Myszkowskiego Piotr Kołodziejczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, radni Gminy i Miasta Koziegłowy i wielu innych zaproszonych gości.

W Mysłowie oficjalnie przekazano i poświęcono nowy wóz ratowniczo-gaśniczy 2
Fot: OSP Mysłów

To pierwszy z ponad 30 wozów ratowniczo-gaśniczych, które jeszcze w tym roku zostaną przekazane jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie śląskim. W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”, na wsparcie OSP z terenu województwa śląskiego, WFOŚiGW w Katowicach oraz NFOŚiGW w 2020 roku przeznaczą łącznie ponad 10 mln zł.

W ciągu ostatnich pięciu lat WFOŚiGW w Katowicach przeznaczył na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej łącznie 67,3 mln zł (w tym kwota 10,7 mln zł pochodzi ze środków NFOŚiGW). Dzięki temu dofinansowano zakup 206 samochodów ratowniczo gaśniczych oraz zakup drobnego wyposażenia i sprzętu dla jednostek OSP i PSP

„Ten wóz dopiero co trafił w ręce strażaków z Mysłowa, a już zdążył zaliczyć akcję usuwania powalonych przez nawałnicę drzew. To jasny dowód na to, jak bardzo potrzebny jest dobry sprzęt, którym muszą posługiwać się strażacy. Straż Pożarna dba o środowisko naturalne, między innymi przeciwdziałając skutkom różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Uczestniczą w akcjach usuwania skutków zanieczyszczenia czy też skażenia środowiska w wyniku wypadków, awarii itp. Dlatego właśnie jako Fundusz od lat wspieramy straże pożarne, bo poprzez ich działania chronimy środowisko naturalne i niwelujemy skutki jego zanieczyszczenia” – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

[post_gallery]

 Fot: OSP Mysłów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here