fbpx

Nowe rondo w Częstochowie. Nosi nazwę Błogosławionej Rodziny Ulmów

Wybudowane niedawno u zbiegu ulic: Głównej, św. Barbary i św. Jadwigi rondo nosi nazwę Błogosławionej Rodziny Ulmów. Tak na ostatniej sesji zdecydowali częstochowscy radni.

Decyzja Rady Miasta wpisuje się w obchody rocznicowe – Sejm RP ustanowił bowiem 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania bohaterskiej rodziny w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.

Radni jednogłośnie przyznali, że uhonorowanie Rodziny Ulmów jest symbolicznym wyrazem szacunku wobec jej heroizmu, a ponadto podkreśleniem, a także zaakcentowaniem roli rodziny w społeczeństwie oraz jej ponadczasowego znaczenia dla kształtowania systemu wartości następnych pokoleń.

Uznano również, że lokalizacja sprzyja nadaniu tej właśnie nazwy, ponieważ rondo znajduje się na skrzyżowaniu ulic m.in. św. Barbary i św. Jadwigi. Leżą one w dzielnicy Podjasnogórskiej charakteryzującej się nazwami dróg o tematyce sakralnej. Przypomnijmy, że pobliżu znajdują się ulice choćby św. Kingi, o. Augustyna Kordeckiego, św. Jacka czy św. Piotra.

red., mat. UM Częstochowy