fbpx
Strona głównaPolecaneNowe obostrzenia od 20 marca obejmą całą Polskę!

Nowe obostrzenia od 20 marca obejmą całą Polskę! [LISTA ZMIAN]

Zgodnie z decyzją rządu od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzone obostrzenia obejmą całą Polskę. Jakie zmiany to oznacza?

„Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się” – alarmują rządzący. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Stąd, podczas konferencji, która odbyła się 17 marca, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dotychczas lockdown dotyczył zaś czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Nowe zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać mają do 9 kwietnia, tym samym obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

W efekcie swoją działalność w tym czasie muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – do 9 kwietnia będą uczyć się zdalnie. Rządzący zalecają również wprowadzenie pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

– Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu – alarmują rządzący na stronie www.gov.pl.

Redakcja

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here