Nowe Centrum Urazowe

0
325

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Urazowego, w ramach którego funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zarządu Województwa Śląskiego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także posłowie, senatorowie oraz władze miejskie.
W trakcie uroczystości zaprezentowano efekty prac zrealizowanych w ramach inwestycji, której wartość wyniosła blisko 12 milionów złotych. Na tę kwotę złożyło się m.in. 8,5 mln zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz prawie 2 mln zł z budżetu województwa śląskiego.

Inwestycja była możliwa dzięki uwzględnieniu placówki w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zadecydowało o tym m.in. położenie miasta w bezpośrednim sąsiedztwie ważnych szlaków komunikacyjnych oraz wzmożony ruch turystyczny. Do tej pory na terenie liczącego ponad 4,6 mln mieszkańców województwa śląskiego funkcjonowało tylko jedno centrum urazowe zlokalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

– W trosce o dobro mieszkańców województwa śląskiego, prowadzimy regularne działania zmierzające do stałego podnoszenia jakości opieki medycznej w naszej placówce. Utworzenie Centrum Urazowego to kolejna inwestycja, która zagwarantuje wielospecjalistyczną pomoc medyczną wszystkim pacjentom – wyjaśnia Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. – Personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego będzie dysponował salą operacyjną wyposażoną w nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonywanie skomplikowanych zabiegów medycznych.

Środki przeznaczone na inwestycję zostały rozdysponowane pomiędzy trzy główne obszary. Prawie milion złotych przeznaczono na budowę lądowiska. Pozwoli ono na maksymalne skrócenie czasu podejmowanych czynności medycznych, co w nagłych przypadkach jest jednym z kluczowych czynników wpływających na powodzenie diagnostyki oraz terapii.

Nowe Centrum Urazowe 1

Ponad 8,3 mln zł pochłonęły prace budowlano-remontowe wybranych obszarów Centrum Urazowego, natomiast ponad 2,6 mln zł wyniósł koszt doposażenia Centrum Urazowego w specjalistyczny sprzęt medyczny. Nowoczesne, funkcjonalne pomieszczenia oraz wysokiej klasy aparatura i wyposażenie oddziałów szpitalnych przyczyni się do zwiększenia efektywności działań medyczno-ratunkowych prowadzonych na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, w tym w szczególności pacjentom urazowym.

Realizacja rzeczowa i finansowa tego przedsięwzięcia inwestycyjnego miała miejsce w ramach projektu „Inwestycja w infrastrukturę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie w celu osiągnięcia pełnej funkcjonalności Centrum Urazowego” i zakończyła się w styczniu br. Wszystkie założone cele rzeczowe zostały osiągnięte. Szpitalny Oddział Ratunkowy działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie przyjmuje ok. 50 tys. pacjentów rocznie.
(Źródło: Szpital Wojewódzki im. NMP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here