fbpx
Strona głównaPolecaneNiespełna 44 procent częstochowian w pełni zaszczepionych. Samorząd namawia do szczepień

Niespełna 44 procent częstochowian w pełni zaszczepionych. Samorząd namawia do szczepień

Niespełna 44 procent częstochowian w pełni zaszczepionych. Taki jest stan na dzisiaj. To ciągle mniej niż trzeba, abyśmy byli bezpieczni przed kolejną falą zachorowań. Częstochowski samorząd zachęca więc do szczepień.

Niespełna 44 procent częstochowian w pełni zaszczepionych. Samorząd namawia do szczepień 1

Według stanu na 14 lipca w Częstochowie mamy dokładnie 43,8%, czyli ok. 95,3 tys. w pełni zaszczepionych mieszkańców.

Jak informuje Urząd Miasta,daje to Częstochowie 190. miejsce na 2477 gmin w Polsce, co można uznać za wynik niezły, ale wciąż jeszcze daleki od ideału.

– W zestawieniu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców Częstochowa wypada już jednak przeciętnie, zajmując 25. pozycję wśród 37 miast – podano w komunikacie miasta. – Jest tak, ponieważ większe miasta mają generalnie wyższy odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców niż mniejsze miasta i gminy wiejskie, szczególnie te w niektórych regionach kraju.

W ogólnopolskim rankingu zaszczepionych prowadzi Podkowa Leśna pod Warszawą, gdzie szczepionkę przyjęło 58,8 %. mieszkańców

Na samym końcu tego zestawienia plasują się Czarny Dunajec (13,1%)  i Lipnica Wielka (13,2%), czyli gminy z powiatu nowotarskiego w województwie małopolskim.

Wśród miast powyżej 100 tysięcy prowadzi Warszawa (57,6%), przed Wrocławiem (55%) oraz Gdańskiem (54,5%). Katowice zajmują w rankingu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców 7. miejsce z wynikiem 50,5 procent.

W województwie śląskim jest sporo miast, które pod względem liczby zaszczepionych wyprzedzają Częstochowę. Oto te miasta i ich odsetek mieszkańców, którzy przyjęli preparat przeciwko COVID-19: Sosnowiec (49%), Dąbrowa Górnicza (46,8%), Gliwice (46,3%), Ruda Śląska (45,2%) i Tychy (44,4%). Niżej z miast regionu plasuje się natomiast Bielsko-Biała, Chorzów, Rybnik, Bytom i Zabrze.

Niestety, tempo szczepień spada, także w Częstochowie. Mniej osób zgłasza się po pierwszą dawkę, a także, co jest także zupełnie niezrozumiałe – rezygnuje z przyjęcia drugiej dawki preparatu.

Z tego powodu jeden z powszechnych punktów  szczepień w Częstochowie – prowadzony przez Wojewódzkiego Szpital Specjalistyczny na Parkitce w punkcie przy alei Pokoju będzie działał jeszcze tylko w tym tygodniu.

Jak przekazało miasto, powszechny punkt będzie utrzymany na razie w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej, w Częstochowie możliwość zaszczepienia daje też ok. 40 populacyjnych punktów szczepień w przychodniach oraz aptekach.

Lokalizację punktów szczepień w Częstochowie można wyszukać pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here