fbpx

„Nieśmiertelni” powracają do Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem spotkania będzie Tom Waits

Po pandemicznej przerwie do Miejskiej Galerii Sztuki powraca cykl „Nieśmiertelni”. Bohaterem spotkania, które odbędzie się 27 maja będzie Tom Waits.

Cykl „Nieśmiertelni” zainaugurowano w Miejskiej Galerii Sztuki na początku 2017 r. Bohaterem pierwszego spotkania był David Bowie, poprowadził je zaś Piotr Metz. Pomysł łączący muzykę, wspomnienia i ciekawostki szybko spodobał się częstochowskiej publiczności. Wielu wydarzeniom towarzyszyły również koncerty.

Kolejne odsłony „Nieśmiertelnych” dedykowano zaś m.in. Leonardowi Cohenowi, B.B. Kingowi, Tadeuszowi Nalepie, Bobowi Dylanowi, Ericowi Claptonowi, Gary′emu Moore’owi czy Prince’owi.

Ideą cyklu jest nie tylko podtrzymanie pamięci czy wręcz oddanie hołdu tym wielkim osobistościom, ale również szerzenie wiedzy na ich temat. Przedsięwzięcie skupia się więc nie tylko na tych osobach, które niestety już pożegnaliśmy, ale również tych, którzy dzięki dotychczasowym dokonaniom zapewniły już sobie tytułową nieśmiertelność.

"Nieśmiertelni" powracają do Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem spotkania będzie Tom Waits 2
Spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni”, którego bohaterem był Gary Moore (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Bohaterem majowego spotkania będzie Tom Waits

Po pandemicznej przerwie cykl wraca do programu Miejskiej Galerii Sztuki i Ośrodka Kultury Filmowej. Organizatorzy zapraszają na spotkanie, którego bohaterem będzie Tom Waits – wokalista, kompozytor, instrumentalista, poeta, aktor. Zgodnie z utrwaloną już formułą spotkanie wypełnią wspomnienia i anegdoty, rozmowy, słuchanie muzyki, a poprowadzi je znakomity duet dziennikarski: Jan Chojnacki oraz Filip Łobodziński. Pierwszy z wymienionych kilkakrotnie prowadził już spotkania dotyczące „Nieśmiertelnych”, drugi – wraz z zespołem Dylan.pl – wystąpił podczas wydarzenia dedykowanego nobliście.

Wydarzenie zaplanowano na 27 maja na godz. 19 w sali OKF (Al. NMP 64).

„Tom Waits. Życie na poboczu”

Spotkaniu towarzyszyć będzie porcja muzyki serwowanej na żywo. Z utworami z repertuaru Waitsa wystąpi piosenkarz bluesowy, kompozytor, gitarzysta (gra również na banjo i instrumentach perkusyjnych) – Bartosz Sosnowski. Muzyk znany jest z występów na festiwalach, m.in. Polish Blues Challange czy Blues Maraton. Wystąpił na Męskim Graniu w 2019, śpiewając w duecie z Tomaszem Organkiem. To także reprezentant Polski na European Blues Challange 2020 w Holandii. Nominowany do Fryderyka 2020 w kategorii Album Roku Blues. Znakiem rozpoznawczym Sosnowskiego jest zachrypnięta barwa głosu, porównania do tej, z której słynął Joe Cocker.

"Nieśmiertelni" powracają do Miejskiej Galerii Sztuki. Bohaterem spotkania będzie Tom Waits 3
Filip Łobodziński (for. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Majowym „Nieśmiertelnym” towarzyszyć będzie promocja książki Barney’a Hoskynsa „Tom Waits. Życie na poboczu” w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Obecna polska edycja ma dodatkowy walor – została za przyzwoleniem jej autora zaktualizowana do 2020 r. , a ostatni jej rozdział powstał we współpracy tłumacza z autorem.

Bilety na spotkanie kosztują 60 zł. Można o nie pytać w kasie OKF. Ze względów epidemiologicznych obowiązuje 50 proc. limit zajętych miejsc na sali. Organizatorzy proszą uczestników o zachowanie zasad sanitarnych (maseczki, dystans). Szczegóły: galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: OPK. Zobacz w Częstochowie wystawę Elżbiety, Lecha i Piotra Ledeckich oraz Magdaleny Kmiecik