fbpx

Niezwykły list do św. Mikołaja. Niepełnosprawny częstochowianin marzy, by poznać Przemka Kossakowskiego

Końcówka listopada to czas, gdy wszystkie dzieciaki piszą listy do św. Mikołaja. Jedni poproszą o tablet lub telefon, inni o spełnienie marzenia. Niezwykły list wysłał niepełnosprawny Szymek, który marzy o tym, by poznać Przemka Kossakowskiego.

Szymona Noszczyńskiego Czytelnicy „Gazety Regionalnej” dobrze już znają. Pisaliśmy o nim m.in. przy okazji zapisów do Wirtualnej Eskorty Rakowa. Piętnastoletni dziś chłopiec urodził się w zamartwicy, czyli najcięższej postaci niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Cierpi na bardzo rzadką wadę genetyczną – zespół monosomii 1 p. 36. Choruje również na padaczkę, kardiomiopatię gąbczastą (to rzadka choroba mięśnia sercowego), nie chodzi. Jego mama, pani Anna, dokłada jednak wszelkich starań, by robił postępy, rozwijał się. Jedyną szansą na poprawę jego zdrowia jest więc długotrwała i kosztowna rehabilitacja.

Niezwykły list do św. Mikołaja. Niepełnosprawny częstochowianin marzy, by poznać Przemka Kossakowskiego 2
Szymek Noszczyński (archiwum rodzinne)

Marzenie o spotkaniu z Przemkiem Kossakowskim

Szymona wspiera również grupa ludzi o wielkich sercach zebrana pod szyldem „Pomóżmy Szymkowi zrobić pierwszy krok”. Do gwardii tej należy m.in. pani Dorota Durka, która po raz kolejny zainicjowała mikołajkową akcję na rzecz częstochowianina. Końcówka listopada to bowiem czas, gdy wszystkie dzieci piszą list do św. Mikołaja. Większość prosi o tablety, telefony, lalki, gry, książki czy słodycze. Inni proszą, by Mikołaj spełnił ich największe marzenia. I taką prośbę do „świętego” ma również Szymek. Jako fan programu „Down The Doad” marzy o tym, by poznać innego częstochowianina – Przemka Kossakowskiego. Nie wszyscy wiedzą, że popularny dziennikarz, podróżnik i malarz podobnie jak Szymek związany jest z częstochowską dzielnicą Północ. Chłopiec nie może chodzić, więc o podróżach głównie marzy, śledząc globus i słuchając opowieści innych. Za to artystycznych zapędów mu nie brakuje, więc podobnie jak idol, uwielbia malować. Dla Mikołaja nie ma ponoć spraw niemożliwych, więc Szymek, jego mama Anna i młodszy brat Kubuś mają nadzieję, że list ten dotrze do Kossakowskiego i spotkanie dojdzie kiedyś do skutku.

Mikołajkowa akcja trwa do 6 grudnia!

Niezwykły list do św. Mikołaja. Niepełnosprawny częstochowianin marzy, by poznać Przemka Kossakowskiego 3
Mat. ze strony „Razem Działamy – Walkę Szymka wspieramy ” Bazarek charytatywny dla Szymka”

W ramach akcji organizowanej przez panią Dorotę pomóc można także inaczej. Do 6 grudnia zbierane są więc rzeczy, których chłopiec potrzebuje na co dzień. To Vibovit junior truskawka, Medargin, Sanprobi Super Formuła kapsułki, Acidolac baby krople, Loggic + krople, Dicoflor baby krople, chusteczki nawilżane, pieluchy seni 2. oraz musy owocowe w tubce. Obok leków i środków czystości miłym prezentem byłby piasek kinetyczny oraz ciastolina wykorzystywane do arteterapii. Kto chciałby wesprzeć Mikołaja i zbiórkę, może kontaktować się poprzez grupę „Razem Działamy – Walkę Szymka wspieramy (tam również prowadzony jest bazarek charytatywny dla Szymka).

Wielka aukcja dzieł sztuki na rzecz Szymka

Niezwykły list do św. Mikołaja. Niepełnosprawny częstochowianin marzy, by poznać Przemka Kossakowskiego 4
Paulina Taranek podczas spotkania z Szymkiem, na którym przekazała obraz na lutową aukcję

Z pomocą Szymkowi chce także przyjść „Gazeta Regionalna”. Zostaliśmy patronem głównym aukcji, która na jego rzecz odbędzie się 11 lutego 2022 r. Impreza charytatywna odbędzie się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Pod młotek pójdą prace autorstwa m.in. Tomasza Lubaszki, Tomasza Sętowskiego, Małgorzaty Stępniak, Izabeli Kity, Bartka Stypki, Pauliny Taranek, Krzysztofa Żyngiela, Jacka Łydżby, Agnieszki Półroli czy Anity Grobelak. Na scenie na pewno wystąpi zespół AmperA (której wokalista Kuba Bociąga prowadzi na rzecz Szymka podróżniczą akcję charytatywną). Nie braknie też gości specjalnych. Szczegóły ogłosimy już niebawem. W planach jest również specjalne wydanie „Gazety Regionalnej”, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz Szymka.

Trwa zbiórka na sprzęt do rehabilitacji!

Niezwykły list do św. Mikołaja. Niepełnosprawny częstochowianin marzy, by poznać Przemka Kossakowskiego 5
Szymek Noszczyński (archiwum rodzinne)

Zanim jednak odbędzie się aukcja, leczenie i rehabilitację częstochowianina można wspierać już teraz. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”, z kolei na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka na zakup sprzętu do rehabilitacji. Można ją znaleźć pod hasłem „Walka, którą możemy wygrać. Pragmahome sprzęt rehabilitacyjny – do zadań specjalnych”. By kupić specjalistyczny sprzęt ortopedyczny potrzeba 30 tys. zł. Zbiórka na zrzutce.pl potrwa jeszcze dwa miesiące.

Zuzanna Suliga