fbpx

Niebawem remont torowiska w centrum

Niebawem remont torowiska w centrum.

[post_gallery]

Modernizacja torowiska w Częstochowie wkroczy niebawem w kolejny etap. Intensywne prace remontowo-modernizacyjne prowadzone są na Tysiącleciu. Ekipy remontowe pracują już coraz bliżej alei Jana Pawła II. Stamtąd już tylko kawałek do ścisłego centrum. Remont torów tramwajowych w Śródmieściu to spore wyzwanie zarówno dla samej ekipy remontowej, jak i wszystkich zmotoryzowanych częstochowian, którzy muszą każdego dnia przejeżdżać przez centrum miasta.


– Ten fragment robót to poważne zadanie
– przyznaje rzecznik prasowy MPK Maciej Hasik. – Musimy dokładnie przygotować się do tego etapu i odpowiednio zorganizować ruch w Śródmieściu.


Jak zapewnia MPK, roboty mają ruszyć w wakacje. Być może uda się to jeszcze w tym miesiącu. Byłoby dobrze, bo wówczas będzie szansa na wykonanie większego zakresu prac w trakcie urlopów, gdy ruch w centrum siłą rzeczy jest nieco mniejszy.


Remont torowiska, a właściwie jego ułożenie od nowa na starym szlaku, prowadzony jest od ubiegłego roku i odbywa się etapami. Na pierwszy ogień poszedł odcinek torów tramwajowych na Rakowie. Potem ekipy remontowe przeniosły się na Północ i na Tysiąclecie.

Na Północy roboty są zaawansowane w 99 procentach – mówi rzecznik prasowy MPK. – Obecnie trwają tam prace wykończeniowe, trwa uzbrajanie i wyposażanie nowych budynków na pętli.

Jak przekazuje MPK, mimo problemów z nowym nasypem ziemi spowodowanymi ulewami, konstrukcja pętli jest także na ukończeniu. Stan robót ziemnych także oceniany jest na 99 procent. Do wykonania pozostało uzbrojenie sieci trakcyjnej.

W dzielnicy Tysiąclecie pętla „Kiedrzyńska” jestna ukończeniu, pozostało uzbrojenie sieci trakcyjnej.

Na odcinek do ul. PCK trwają prace przezbrojeniowe – informuje Maciej Hasik. – Prace konstrukcyjne są zaawansowane, wylewane są fundamenty pod słupy. Później nastąpi układanie torów.

Fragment do ulicy Dekabrystów, to kolejny odcinek robót na Tysiącleciu. Tam trwają prace konstrukcyjne. Przy wjeździe do tunelu finalizowana jest budowa dwóch peronów i infrastruktury towarzyszącej pod nowe przystanki w obu kierunkach jazdy.

Kolejny, najtrudniejszy etap, to modernizacja torowiska od ulicy Jasnogórskiej do Ronda Mickiewicza. MPK zapewnia, że starannie przygotowuje się do prac w tym fragmencie miasta i postara się, aby były jak najmniej uciążliwe. Zapowiedziano także, że żadne z rosnących wzdłuż torów w Śródmieściu drzew nie ucierpi.


Mało tego, po remoncie torowiska ma być w Śródmieściu jeszcze bardziej zielono. Na tym fragmencie torów wybudowane zostanie bowiem pierwsze w naszym mieście tzw. zielone torowisko. Najkrócej mówiąc, po remoncie, pomiędzy szynami nie pojawi się stosowany do tej pory kamień czy żwir, a rodzaj trawnika. Takie rozwiązanie jest znane w Europie od stu lat. Po latach fascynacji betonem czy kostką brukową, rozwiązanie, które po raz pierwszy zastosowano na początku XX wieku w Berlinie, ponownie staje się modne w europejskich metropoliach.

W Polsce także coraz więcej miast decyduje się na budowę takich właśnie torowisk. Jak podaje portal trasport-publiczny.pl, „obecnie zielone torowiska spotkać można w dziewięciu ośrodkach – w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i aglomeracji górnośląskiej. Prym wiedzie Kraków z 25 km, co stanowi ok. 12,9% toru pojedynczego w tym mieście. Kolejne pozycje zajmują Łódź (24 km i udział 10,9%) oraz Warszawa (16,1 km i udział 6,2%)”.

Rosnąca popularność zielonych torowisk wynika nie tylko ze względów ekologicznych. Jak wykazują badania, zasianie trawy zarówno po bokach torów, jak i między szynami znacznie zmniejsza hałas towarzyszący przejazdowi tramwaju.

Modernizacja częstochowskiego torowiska odbywa się w ramach programu samorządowego „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.
Przebudowa infrastruktury tramwajowej i modernizacja taboru, na którego realizację miasto pozyskało 144 mln dofinansowania z Unii Europejskiej, to koszt 204 mln złotych. Trwająca przebudowa torów pochłonie aż 144 mln złotych.
Zakończenie prac i ponowne uruchomienie komunikacji tramwajowej na wszystkich liniach planowane jest na styczeń przyszłego roku.

(Tekst i fot, IBS)