fbpx
Strona głównaPolecaneNazistowskie napisy na Pomniku Ofiar Getta w Częstochowie. Sprawą zajmie się policja

Nazistowskie napisy na Pomniku Ofiar Getta w Częstochowie. Sprawą zajmie się policja

Dewastację pomnika ujawniono dzisiaj rano. Napisy zauważył patrol Straży Miejskiej. Sprawa została zgłoszona na policję. Urząd Miasta zapowiedział, że postara się jak najszybciej usunąć obelżywe i uwłaczające pamięci ofiar napisy.

Na pomniku pojawił się symbol zbrodniczej formacji niemieckiej SS, a także cyfry 1488 oraz dwa nazwiska.

To coś więcej niż zwykły, bezmyślny wandalizm – przekonuje Jolanta Urbańska, radna, a także Konsultant ds. Społeczności Żydowskiej przy Prezydencie Miasta Częstochowy. – Te napisy wyraźnie wskazują, że tego czynu dopuściły się osoby doskonale obeznane z symboliką nazistowską. Cyfry napisane na obelisku, to symbol hitlerowskiego pozdrowienia, a dwa nazwiska umieszczone na pomniku, to nazwiska osób, tak zwanych historyków, negujących Holokaust. To przerażające, że w środku Europy, w XXI wieku dochodzi do takiego zdarzenia.

Jak twierdzi Jolanta Urbańska, dzisiejsza dewastacja Pomnika Ofiar Getta, to efekt tego, co dzieje się w naszym kraju od lat. To efekt przyzwolenia na propagowanie skrajnie prawicowych, wręcz antysemickich haseł.

Nic dziwnego, że do takich strasznych rzeczy dochodzi, jeśli komuś takiemu, jak Międlar udaje się dostać do związku zawodowego dziennikarzy, a pod Jasną Górą pseudokibice hajlują, wykrzykują antysemickie hasła i organizują wieczorne manifestacje z pochodniami wzorowane na nazistowskich marszach z lat trzydziestych ubiegłego wieku – przekonuje Jolanta Urbańska. – To przyzwolenie na propagowanie skrajnie prawicowych i wręcz faszystowskich postaw przynosi właśnie takie straszne skutki.

Teren, na którym stoi pomnik jest objęty monitoringiem miejskim. Nagrania z kamer zostaną zabezpieczone i przekazane policji, co może pomóc w ujęciu wandali.

Sprawę zgłosiłam do Urzędu Miasta – mówi Jolanta Urbańska. – Dostałam stamtąd zapewnienie, że najszybciej, jak tylko będzie to możliwe, i oczywiście po zabezpieczeniu dowodów przez policję, obelisk zostanie oczyszczony z tych plugawych napisów.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here