fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaBiznesNasze miasto innowacyjne i przyjazne biznesowi

Nasze miasto innowacyjne i przyjazne biznesowi

Częstochowa znalazła się w pierwszej dziesiątce polskich miast najbardziej innowacyjnych i sprzyjających biznesowi. Ranking opracował „Forbes”, prestiżowe czasopismo poświęcone finansom i gospodarce.
W zestawieniu gazety Częstochowa znalazła się, ex aequo z Bielskiem-Białą, na czwarty miejscu miast przyjaznych dla biznesu. Miasto ujęte zostało  także w rankingu najbardziej innowacyjnych miejscowości w Polsce, zajmując w tym zestawieniu wysoką, siódmą pozycję.

Nasze miasto innowacyjne i przyjazne biznesowi 1


– Twórcy zestawienia spostrzegli, że w naszym kraju jest 5-6 dużych i gospodarczo aktywnych aglomeracji oraz kilka mniejszych ośrodków wyróżniających się liczbą działających spółek – informuje Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy. – Wśród nich Częstochowa. W swojej kategorii – miast od 155 do 299 tys. mieszkańców — wyprzedziła m.in. Toruń, Olsztyn, Gliwice, Zabrze i Sosnowiec.

W zestawieniu miasta i gminy podzielono na pięć kategorii według liczby mieszkańców – powyżej miliona; od 300 tys. do 999 tys.; od 150 tys. do 299 tys.; od 50 tys. do 149 tys. i poniżej 50 tysięcy.

Po przeliczeniu na 1000 mieszkańców pod uwagę wzięto liczbę rejestracji nowych spółek (po odjęciu upadłości i wykreśleń z rejestru); liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej).
W Częstochowie w 2018 zarejestrowano 188 spółek, powstały 103 nowe spółki zagraniczne, a saldo migracji wynosi aż 11 sztuk. Danych dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

W tej kategorii przed Częstochową uplasowały się: Rzeszów, który wyprzedził Katowice oraz Białystok.

– Z kolei w rankingu najbardziej innowacyjnych miast różnica pomiędzy pierwszym miastem w zestawieniu a ostatnim to zaledwie 10 punktów. Częstochowa zajęła 7 miejsce ex aequo z Łodzią i Katowicami. – przekazało Biuro Prasowe częstochowskiego magistratu. – Pierwszy w tym rankingu był Gdańsk przed Wrocławiem i Poznaniem.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -