Tekstem Anny Burzyńskiej „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę” zainaugurowany zostanie cykl czytań dramatów współczesnych. Czytanie zaplanowano na czwartek, 21 kwietnia.
Tak, jak zapowiadaliśmy Teatr Nowy w Częstochowie wspólnie z Biblioteką Publiczną im. Biegańskiego inaugurują cykl czytań dramatów współczesnych. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w czwartek, 21 kwietnia o godz. 18 w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20).
Na początek organizatorzy sięgnęli po tekst Anny Burzyńskiej „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę. Dramat ten przeczytają Katarzyna Linke, która zaproponowała cykl oraz Paweł Bilski, czyli twórca i dyrektor Teatru Nowego. Wspólnie zaznaczają, że cyklem tym chcą rozpocząć dyskusję nad kondycją współczesnego świata i człowieka, nad wyborami, przed którymi codziennie stajemy.
Prowokując do zadawania pytań…
Bohaterami „Najwięcej samobójstw…” są Klara i Nikodem, a rzecz dzieje się w tzw. dużym mieście. Oboje pracują w międzynarodowych korporacjach. Uwierzyli w trwałość swoich błyskotliwych karier, a nawet w swoją genialność na trudnym rynku zawodowym, gdzie dziesiątki i setki im podobnych, walczą między sobą o coraz lepsze samochody, imponujące gabinety, telefony komórkowe, członkostwo w elitarnych klubach, mieszkania w ekskluzywnych osiedlach, a nade wszystko o prestiż…
– Teatr wciąż się zmienia. Jeszcze w ubiegłym wieku narodziła się w nim fala nowej dramaturgii, która na warsztat wzięła sobie przede wszystkim tekst dramatyczny, bez zbędnych ozdobników. Symboliczne rekwizyty, pojedyncze gesty. Najważniejsze jest słowo i literacki potencjał czytanych tekstów. „Czytanie dramatu współczesnego” jest nawiązaniem właśnie do początków tej formy scenicznej. Współczesne dramaty czyta bardzo wąskie grono specjalistów i krytyków. Nie jest to raczej gatunek, który wybiera się do kanonu lektur szkolnych, a już na pewno jako prywatną lekturę. A przecież dramat to przede wszystkim akcja, czyli ciągłe dzianie się. Jednak największym atutem tekstów dramatycznych jest ich bardzo konkretna i nierzadko aktualna tematyka społeczna czy polityczna. Współczesne teksty prowokują do zadawania pytań, podważania zastanych struktur, wątpienia, szukania nowych rozwiązań, ale przede wszystkim do refleksji i dyskusji – zaznaczają organizatorzy cyklu.
Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialna jest Anna Grzyb. Prawami do sztuki dysponuje ADiT.
Od „Córki” po „Little Pony”
W sumie zaplanowano sześć spotkań ze współczesnym dramatem. Będą się one odbywały raz w miesiącu, zawsze w czwartki. Miejscem spotkań będą zamiennie Kawiarnia Alternatywa 21 na Starym Rynku i Biblioteka Publiczna – gmach główny przy Al. NMP 22 lub jej filia.
Kolejne czytanie odbędzie się 26 maja, czyli w Dzień Matki. Katarzyna Linke i Katarzyna Ziębińska sięgną więc po „Córkę” Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej. Dramat rozpoczyna się od spotkania matki i córki w szpitalu.
Z kolei 30 czerwca zabrzmi „Chwała bohaterom”, której autorem jest ukraiński dramaturg Pawło Ajre. Jego tekst, szczególnie symboliczny w obliczu wojennej sytuacji, przeczytają Arleta Lizoń, Anna Wilk, Adam Rosa i Igor Tajchman.
Czwarte z czytań (zaplanowane na 21 lipca) zdominują „Nocny portier i kobieta finalna” wspomnianej już Anny Burzyńskiej. Czarną komedię czytać będą Małgorzata Modrzycka i Rafał Kwasek.
„Fly Me To The Moon” Marie Jones to zaś propozycja, którą przewidziano na 18 sierpnia. Bohaterkami są tu Loretta i Francis – opiekunki osób starszych. Tekst w tłumaczeniu Klaudyny Rozhin przeczytają Gabriela Bissinger i Katarzyna Linke.
Finał zaplanowano na 22 września. W Bibliotece Publicznej im. Biegańskiego zabrzmi wówczas „Little Pony” autorstwa Paco Bezerry. Tekst złożony z dialogów rodziców zinterpretują Katarzyna Linke i Michał Bajor.
ZS
Czytaj także: Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane?