fbpx

Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane?

Fundacja Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie pozyskały ponad milion złotych na realizację działań kulturalnych zaplanowanych na 2022 r.

Fundacja Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie pozyskały ponad milion złotych na realizację działań kulturalnych zaplanowanych na 2022 r.

W miniony poniedziałek w Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego odbyła się konferencja prasowa Fundacji Oczami Brata oraz Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie. Podczas spotkania Paweł Bilski, prezes zarządu Fundacji Oczami Brata oraz dyrektor Teatru Nowego w Częstochowie podsumował wydarzenia artystyczne minionego roku i zaprezentował plany na najbliższe miesiące. 

Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane? 2
(fot. Fundacja Oczami Brata)

Jest się czym pochwalić, bo w 2021 r. odbyło się m.in. 21 koncertów, pięć improwizowanych koncertów częstochowskich muzyków, 11 wernisaży malarstwa i rysunku, siedem spotkań Klubu Filmowego Alternatywa, dwa plenery malarskie, osiem gościnnych spektakli, siedem konkursów poetyckich, sześć spotkań autorskich oraz cykl warsztatów dla młodych aktorów. 

Na działania zaplanowane na 2022 r. organizacje pozyskały – m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ponad milion zł dotacji. Fundacja Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie dołożą do tego niemal 400 tys. zł wkładu własnego.

Podczas konferencji zaprezentowano też najnowsze wizualizacje powstającego na Błesznie Domu Oczami Brata. Wrażenie robiły przede wszystkim te, ukazujące salę teatralną ze sceną i widownią. Planowana data otwarcia domu to marzec przyszłego roku.  

Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane? 3
Konferencja Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie (fot. Fundacja Oczami Brata)

Na początek „Apok@lipsa covidowa”

Oprócz kontynuacji budowy i wyposażenia sali teatru przygotowywany jest także nowy repertuar, obejmujący premierowe tytuł. Jako pierwszy zadebiutuje spektakl „Apok@lipsa covidowa”, którego autorką i reżyserką jest Paulina Kajdanowicz. Jest ona także aktorką spektaklu, a obsadę uzupełniają Anna Wilk, Paweł Bilski i Szymon Kowalik.

Misją teatru jest poruszanie tematów, które są jak najbardziej aktualne. Mimo to, w tym roku teatr sięgnie także do klasyki, ale pokaże ją w całkiem nowy sposób – zaznaczał Paweł Bilski.

Pierwsza premiera planowana jest na czerwiec, z kolei w październiku zadebiutuje spektakl  na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza wydanych równo 200 lat temu.

Ostatnią z zapowiedzianych premier jest „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta” Szymona Jachimka w reżyserii Tomasza Valldala-Czarneckiego. Ma być to lekki, ale pouczający spektakl familijny, w którym śledząc perypetie Leny odbywającej pierwszą w życiu samodzielną podróż autobusem, dostaniemy lekcję o zaufaniu, odpowiedzialności i o tym, jak małe rzeczy prowadzą do wielkich zmian.

Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane? 4
Konferencja Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie (fot. Fundacja Oczami Brata)

eFKA po raz drugi!

Podczas konferencji padła też data kolejnej edycji Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA. Interdyscyplinarna impreza odbędzie się 19 i 20 sierpnia. Jej celem jest społeczna i kulturalna rewitalizacja ul. Mielczarskiego poprzez angażowanie społeczności w wydarzenia artystyczne, ale także przez trwałe upiększanie miejsca poprzez działania towarzyszące festiwalowi, takie jak malowanie murali.

To oczywiście nie koniec planów. W ramach programu „Edukacja artystyczna 2022” zostanie zrealizowany projekt pod hasłem „Studium współpracy edukacyjno-artystycznej 2″. W projekcie przewidziano: warsztaty castingowe Pauliny Krajnik, przy współpracy z Urszulą Zawadzką (prowadzącą popularny blog AKTOREM BYĆ), warsztaty kreatywne Pawła Bilskiego oraz masterclass aktorski, cenionej reżyserki Agaty Dudy-Gracz.

Ponad milion złotych dla częstochowskiej kultury! Jakie projekty zostaną zrealizowane? 5
Konferencja Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie (fot. Fundacja Oczami Brata)

Czytanie współczesnych dramatów

Warto dodać, że Teatr Nowy w Częstochowie wraz z Biblioteką Publiczną im. W. Biegańskiego zrealizuje również cykl sześciu czytań dramatów współczesnych. Spotkania będą odbywały się co miesiąc. Pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce 21 kwietnia w Klubokawiarni Alternatywa 21. Tekst „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę” autorstwa Anny Burzyńskiej przeczytają wówczas Katarzyna Linke i Paweł Bilski. Warto też już dziś zapowiedzieć spotkanie, które odbędzie się 30 czerwca. W Kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku zostanie przeczytana sztuka „Chwała bohaterom”, autorstwa ukraińskiego dramaturga Pawło Arje. Dla aktorów jest to trudne doświadczenie ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, ale poprzez wybór tego tekstu chcą wesprzeć ukraińskich twórców i szerzyć tamtejszą kulturę.

Podobne działanie dotyczyć będzie cyklicznych salonów poezji, zorganizowanych w ramach programu NOWE FIO dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Więcej na temat działań kulturalnych można przeczytać na stronach: www.oczamibrata.pl oraz www.facebook.com/teatrnowyczestochowa.

Zuzanna Suliga, mat. Fundacji Oczami Brata

Czytaj także:

Czytaj także: Paweł Bilski, twórca Teatru Nowego w Częstochowie: Mam wrażenie, że cały nasz teatr jest bardzo aktualny