W miniony weekend we Wrocławiu odbył się turniej finałowy Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej juniorów. Częstochowę reprezentowały aż trzy pary co trzeba uznać za najlepszy wynik w historii.

Awans do turnieju finałowego wywalczyły dwie pary Nowa Częstochowa/Norwid Częstochowa: Bartosz Olczyk i Seweryn Kwiatecki oraz Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz. Stawkę uzupełniła mieszana para Nowa Częstochowa/UKS Strzelce Opolskie: Dawid Świeboda i Jakub Pośpiech. Jakub Pośpiech został wypożyczony do UKS Strzelce Opolskie, a para ta wywalczyła brązowy medal mistrzostw województwa opolskiego juniorów i z tego województwa awansowała do turnieju finałowego.

Sam awans trzech par z Częstochowy był już sporym sukcesem teamu Nowa Częstochowa, który do rozgrywek w sezonie 2021 wystawił cztery duety.

Najlepiej na wrocławskim piasku radzili sobie Jakub Pośpiech i Dawid Świeboda. Finał mistrzostw Polski juniorów ukończyli na 7. miejscu w Polsce! Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz zostali sklasyfikowani na 13. pozycji, a na 17. miejscu finał ukończyli Bartosz Olczyk i Seweryn Kwiatecki.

– Losowanie pierwszej rundy nie napawało optymizmem, ponieważ wszystkie 3 nasze pary trafiły na bardzo silnych przeciwników. Trzy spotkania i trzy porażki nie zepsuły nam humorów, bo wiedzieliśmy, że to nie jest koniec – powiedział trener Dariusz Parkitny. – Tym bardziej, że przeciwnicy to topowa 10 w kraju. Dwa z trzech spotkań można było spokojnie wygrać, a o przegranej zdecydowały niuanse. Kolejne 3 zwycięstwa po prawej stronie pomagają naszym odbudować morale i wrócić do turnieju. Ale tu już czekają znakomite pary. I tak po kolejnych spotkaniach częstochowianom została w turnieju tylko jedna para, bowiem Bartek Olczyk i Seweryn Kwiatecki, po kolejnej przegranej kończą udział w zawodach na miejscu 17., a Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz wygrywają, przegrywają i meldują się w najlepszej 16 zawodów, na miejscach (13.-16.)! Najdalej zaszli Jakub i Dawid, którzy zajęli 7. miejsce w Polsce!

Rok 2021 był bardzo udany dla juniorów Nowej Częstochowy. – Trzeba przyznać, że był to świetny sezon dla utalentowanej sportowej młodzieży z Częstochowy – mówi opiekun zespołu Rafał Pośpiech. – Sezon plażowy rozpoczął się od potwierdzenia prymatu na lokalnym rynku. Trójka (dwóch plus rezerwowy) – Dawid Świeboda, Jakub Pośpiech i Jakub Kantorowicz, zwyciężyła rozgrywki gimnazjum w Częstochowie, a chwilę później udowodniła, że nie ma sobie równych na Śląsku. W dwóch startach zdobywamy 2 złote medale. Po drodze zawodnicy Nowa Częstochowa Dawid i Kuba zdobyli złoto i srebro na V Letnim Grand Prix Tychów. Wielkimi krokami zbliżały się jednak najważniejsze zawody, które miały dać przepustkę naszym juniorom do gry w Polsce. Po awansie z półfinałów w Częstochowie rozgrywanych na boiskach Galerii Jurajskiej, zawodnicy trafiają do Finałów wojewódzkich w Czechowicach – Dziedzicach. Tu pierwszy raz w historii śląskiej siatkówki plażowej gracze z Częstochowy zajęli 3 z 4 premiowanych awansem miejsc do zawodów ogólnopolskich. Mistrzami Śląska juniorów zostali Bartosz Olczyk / Seweryn Kwiatecki, a na drugim miejscu uplasowali się Marcel Pośpiech i Jakub Kantorowicz. Awans do Półfinału Mistrzostw Polski z tego turnieju zapewnili sobie również Filip Chmielewski i Maciej Olczyk. Dawid Świeboda i Jakub Pośpiech do rozgrywek ogólnopolskich awansowali jako brązowi medaliści województwa opolskiego.

Siatkarze plażowi Nowa Częstochowa dobrze zaprezentowali się też w XXI Młodzieżowym Pucharze Bałtyku, gdzie na 50 par zajęli 9. i dwa 13. miejsca. Ostatnim sprawdzianem przed Finałem Mistrzostw Polski był udział 3 zespołów teamu Nowa Częstochowa w turnieju Młodej Plaży Cieszyn. W Cieszynie częstochowianie dokonali czegoś niemożliwego i stanęli na wszystkich 3 stopniach podium! Jakub Pośpiech z Dawidem Świebodą zdobywają złoty medal, Seweryn Kwiatecki z Adrianem Andruszkiewiczem srebro, a Marcel Pośpiech z Kubą Kantorowiczem – brązowy medal zawodów Młoda Plaża w Cieszynie.

Brawa dla siatkarzy plażowych z Nowa Częstochowa, którzy w tym sezonie przynieśli swoim kibicom, trenerom, rodzicom i sponsorom wiele powodów do radości…

Najlepszy sezon częstochowskich siatkarzy plażowych w historii. 3 pary w finale mistrzostw Polski juniorów. Pośpiech i Świeboda na wysokim 7. miejscu MP! 2