fbpx

„Nadal mam walizkę w Berlinie”. Wernisaż wystawy Katarzyny Sterny w „Zwiastunie”

W piątek, 24 lutego w Galerii Zwiastun częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż prac Katarzyny Sterny. Autorka zaprezentuje grafiki i kolaże.

Katarzyna Sterna w ubiegłym roku obroniła dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem dr Barbary Czapor-Zaręby na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. To absolwentka Szkoły Grafiki Komputerowej w Krakowie. Obecnie jest projektantką w agencji Niebieski Lis oraz współtworzy rodzinną firmę. Mówi o sobie, że najzwyczajniej lubi projektować. Trawestując słowa Tadeusz Kantora najlepszą inspiracją dla niej są „czynności codzienne, banalne, nudne, z którymi nikt nie wiąże żadnych nadziei”. Prywatnie kocha rugby.

Tematem wystawy (a wcześniej – pracy licencjackiej)  autorka uczyniła miasto Berlin. Tytuł „Nadal mam walizkę w Berlinie” pochodzi z repertuaru Marleny Dietrich i jest wyrazem subiektywnych emocji wobec tego miasta, wyłożonych językiem artystycznym. Sterna stosuje techniki kolażu i linorytu. Jej prace przedstawiają znane postacie związane z Berlinem, motywy (literackie, filmowe, architektoniczne), które się z tym miastem kojarzą.

– Uwielbiam Berlin i jego wielopłaszczyznową różnorodność, którą najlepiej widać na ulicach. Słup ogłoszeniowy, na którym nawarstwiam niemieckie gazety, przeplatane linorytami odbitymi na gazetach i pakowym papierze oraz cyfrowe kolaże i ciekawsze fragmenty grafik znalezionych w gazetach – najlepiej oddaje  zróżnicowanie niemieckiej stolicy i jej niezwykły klimat jej ulic. Witajcie w najbardziej ekstrawaganckim mieście na świecie, które chyba tylko dla żartu znajduje się w Niemczech – mówi artystka.

Wernisaż wystawy prezentowanej w Galerii Zwiastun zaplanowano na piątek, 24 lutego na godz. 18. Ekspozycja będzie dostępna do 2 kwietnia. Szczegóły: galeria.czest.pl.

mat. Miejskiej Galerii Sztuki

Czytaj także: Wystawa „Mental rape” oficjalnie otwarta. Można ją oglądać do 8 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki