fbpx

Na zamku w Olsztynie odbył się niezwykły spektakl

W miniony weekend na zamku górnym dwukrotnie odbył się spektakl zatytułowany „Obrona Olsztyna” w reżyserii Teresy Dzielskiej.

Na przełomie września i października na olsztyńskim zamku górnym dwukrotnie zaprezentowano spektakl pt. „Obrona Olsztyna” według Aleksandra Fredry. W widowisku wystąpili Teresa Dzielska, Adam Hutyra i Robert Rutkowski oraz kwartet De Vocalis.

Na zamku w Olsztynie odbył się niezwykły spektakl 2
Spektakl pt. „Obrona Olsztyna” (fot. Tomasz Sieniawski)

Przypomnijmy, że sztuka Fredry Sztuka opowiada o dramatycznych wydarzeniach z 1578 r,., gdy tytułową obroną zamku dowodził legendarny Kasper Karliński. Najeźdźcy nie mogąc pokonać obrony posunęli się do okrutnego podstępu. Uprowadzili bowiem syna Karlińskiego i jako „żywą tarczę” postawili go przed murami twierdzy, żądając kapitulacji obrońców.Podania historyczne głoszą, że Karliński osobiście oddał strzał z armaty, zabijając własnego syna.

Na zamku w Olsztynie odbył się niezwykły spektakl 3
Spektakl pt. „Obrona Olsztyna” (fot. Tomasz Sieniawski)

Plenerowemu wydarzeniu towarzyszyły ciekawe wykłady tematyczne wygłoszone przez Ewę Oleś, sekretarz literacką teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i dr. Karola Nabiałka, historyka pochodzącego z gminy Olsztyn.

Projekt zrealizowany został przez Fundację GajArt, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto i Gminę Olsztyn.

red., mat. UMiG Olsztyn