fbpx

Dom szkieletowy, murowany, a może z bali? – poznaj możliwości każdego rozwiązania

Każdy dom, który zostanie prawidłowo wybudowany ze stosowanych w budownictwie materiałów i według dobrze przygotowanego i przemyślanego projektu będzie służył przez lata. Największych różnic należy dopatrywać głównie w kosztach, wyglądzie i szybkości budowania.

Na forach internetowych każdy poleca budowę domu takiego, na jaki sam się zdecydował. Jednak najlepiej nie koncentrować się na nich, a skupić się na efekcie, jaki chce się osiągnąć. Na początek należy spojrzeć na warunki zabudowy. Może się okazać, że jedyną możliwością będzie wybudowanie na niej tylko określonej konstrukcji domu. Jeśli działka okaże się być odpowiednią do każdego typu domu, wówczas warto przyjrzeć się wadom i zaletom każdego z możliwych rozwiązań.

Dom murowany

To najpowszechniejszy w Polsce typ budowy, a co za tym idzie, technologia murowana jest najlepiej znana projektantom i wykonawcom. Dzięki temu wybór projektów domów w tej technologii jest największy. Podobnie największy jest wybór materiałów i rozwiązań technicznych. Jednak dom murowany buduje się stosunkowo długo, bo zwykle przez dwa sezony.

dom
źródło: Pixabay

Plusem tej technologii jest niewątpliwie fakt, że zwykle remonty w takim domu robi się głównie dlatego, że wystrój wnętrza jest już niemodny, a nie dlatego, że konstrukcja domu i elementy odpowiedzialne za funkcjonalność budynku są już zużyte. Dobrze wybudowany dom murowany wytrzyma więcej niż 50 lat bez istotnego remontu, związanego z jego konstrukcją.

Domy murowane jednak nagrzewają się stosunkowo wolno, ale dobrze akumulują ciepło, stąd też nieszybko ulegają wychłodzeniu. Latem z kolei mury utrzymują przyjemny chłód. Dużo zależy od tego, gdzie będziemy budować i jaki panuje tam klimat. W regionach, których nie dotykają wyjątkowo mroźne zimy, można zdecydować się niemal na każdy typ konstrukcji domu. Jednak w górach, gdzie przez kilka miesięcy pada śnieg, a temperatury spadają poniżej zera, warto rozważyć dom murowany, który może być na dłuższą metę tańszy w ogrzewaniu.

Dom szkieletowy

Dom szkieletowy, inaczej kanadyjski w Polsce nadal nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem. Jest tak, ponieważ krąży wiele mitów na temat tej konstrukcji budowy. Jednak warto przytoczyć zalety tego rozwiązania, a jest ich naprawdę sporo.

dom
źródło: Pixabay

Po pierwsze, dom szkieletowy buduje się zdecydowanie szybciej, niż murowany. Trwa to zwykle trzy miesiące, czyli o wiele mniej, niż budowa domu murowanego. Jest tak, gdyż w domu szkieletowym nie ma żadnych robót ,,na mokro”. Materiały spajane są ze sobą za pomocą połączeń śrubowych i gwoździ. W związku z tym, budowa domu w technologii kanadyjskiej może zostać rozpoczęta o każdej porze roku, w tym także zimą.

Minusem może okazać się jednak fakt, że zimą lepiej nie dopuszczać do jego wychłodzenia, następuje to bowiem bardzo szybko w porównaniu do domów murowanych i przy częstszym niedopilnowaniu może mieć negatywny wpływ na drewniana konstrukcję. Plusem jednak jest to, że taki dom nagrzewa się równie szybko.

dom
źródło: Pixabay

Trwałość domu w technologii kanadyjskiej zależy od odpowiedniej eksploatacji i konserwacji, które wydłużają jego żywotność. Bez przeprowadzania istotnych remontów, związanych z jego konstrukcją, powinien wytrzymać 50 lat, jednak zdarza się, że czasami wytrzymuje dłużej lub krócej.

Dom z bali

Ciekawym i wyjątkowo urokliwym rozwiązaniem jest właśnie dom z bali. Podobnie jak dom w konstrukcji szkieletowe, ten typ także opiera się na drewnie. Tutaj warto przyłożyć się do poszukiwań solidnego producenta, który umiejętnie wybierze drewno do budowy i ma doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu otrzymamy gwarancję funkcjonalnego domu na setki lat.

dom
źródło: Pixabay

Dom z bali niesie za sobą długą tradycję, kiedyś bowiem był to jedne z popularniejszych typów budowy. Wiele wiekowych budynków tego typu można zobaczyć najczęściej w górach. Buduje się go wręcz w ekspresowym tempie, bo w czasie od dwóch do czterech tygodni. Tutaj jednak, podobnie jak w przypadku budynku szkieletowego, nie należy zaniedbywać ogrzewania domu zimą.

dom
źródło: Pixabay

Zarówno w przypadku domu szkieletowego, jak i domu z bali należy przyłożyć się też do wyboru drewna. Powinno być dobrze wysuszone i zakonserwowane, ponieważ jego jakość niewątpliwie przekłada się na trwałość i żywotność obu z konstrukcji.

Koszty

Największy koszt poniesiemy budując dom murowany. Cena za metr tego typu konstrukcji wynosi bowiem aż 5000 złotych za metr kwadratowy. Niemal o połowę taniej wyniesie koszt domu szkieletowego – ok. 3000 złotych za metr kwadratowy. Dom z bali to najtańsze rozwiązanie, ponieważ koszt takiego domu mieści się w przedziale od 1600 do 2800 złotych za metr kwadratowy.

Linda Nocoń-Ściebura