fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości

 

Wiele osób decyduje się na zakup domu na rynku wtórnym. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, powinniśmy sprawdzić kilka istotnych rzeczy.

O najważniejszych kwestiach rozmawiamy z Aleksandrą Nowakowską doradcą ds. nieruchomości z częstochowskiego oddziału Północ Nieruchomości.

Paulina Stasiak-Balas: Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy kupnie domu na rynku wtórnym?

Aleksandra Nowakowska: W pierwszej kolejności należy sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania. Mam tutaj na myśli ustalenie np. jaki czas dojazdu do pracy jesteśmy skłonni zaakceptować, czy nasze dzieci będą musiały samodzielnie dojeżdżać do szkoły, gdzie planujemy robić codzienne zakupy. Równie istotne jak lokalizacja są parametry domu, który zamierzamy kupić tj. jego powierzchnia, liczba pokoi, ilość kondygnacji.

W momencie oglądania domu, co powinno zainteresować potencjalnego kupca?

Kupujący powinni bardzo uważnie obejrzeć nieruchomość, aby móc ocenić stopień dopasowania do jego potrzeb, stan techniczny, określić koszty które będą musieli ponieść na jego remont i urządzenie.

Poza elementami takimi jak drzwi czy okna, które można wymienić na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim przed zakupem domu za kilkaset tysięcy złotych proponowałabym zatrudnienie fachowca, który potrafi obiektywnie i odpowiedzialnie określić stan techniczny budynku. Niestety najczęściej kupujący próbują zaoszczędzić kilkaset złotych, pomimo że nie są w stanie samodzielnie ocenić zagrożenia wynikającego np. z zagrzybienia piwnic czy pęknięć murów.

Zwykle dom oglądamy w obecności właściciela. O co trzeba go zapytać?

W Europie Zachodniej domy prezentuje się wyłącznie w obecności pośrednika, na rodzimym rynku przeciwnie. Wykorzystajmy tę sytuację do uzyskania dodatkowych, cennych informacji dotyczących sąsiedztwa, możliwości spacerów z psem po okolicy, czy jazdy konnej w pobliskim lesie, a nawet subiektywnej oceny zaopatrzenia najbliższego sklepu spożywczego.

Jest wiele ogłoszeń o sprzedaży domów. Gdzie najlepiej szukać domów na sprzedaż?

Podstawowym źródłem informacji o aktualnych ofertach są portale ogłoszeniowe i prasa lokalna, jednak polecałabym również utrzymanie stałej współpracy z wybranym agentem, który będzie na bieżąco monitorował rynek i błyskawicznie powiadamiał o najciekawszych ofertach

Czy warto korzystać z usług agenta?

Niewątpliwie warto skorzystać z usług profesjonalnego agenta nieruchomości, jeśli zależy nam na bezpiecznej i sprawnie przeprowadzonej transakcji. Na rynku działa wielu pośredników, ważne jest więc aby wybrać takiego który dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i operatywności skutecznie i bezproblemowo pomoże kupującemu w zakupie wymarzonej nieruchomości.

W czym może nam pomóc agent nieruchomości?

Dobry agent szczegółowo ustala oczekiwania klienta, zadając mu wiele pytań. Są to często pytania dość bardzo osobiste dotyczące członków rodziny, ich wieku, wykonywanej pracy, trybu życia, hobby itp. Wywiad taki umożliwia pośrednikowi aktywne poszukiwania właściwej oferty, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Następnie agent sprawdza stan prawny nieruchomości, kompletuje dokumenty niezbędne do transakcji, a po zakupie przygotowuje protokoły zdawczo-odbiorcze i uczestniczy w przekazaniu nieruchomości.

Jakie błędy najczęściej popełniają kupujący?

Częstym błędem popełnianym przez kupujących, szczególnie przy zakupie odbywającym się bez udziału pośrednika, jest pobieżne sprawdzanie dokumentów. Absolutnym minimum jest uważna analiza wszystkich działów księgi wieczystej, wypisów z ewidencji gruntów i budynków oraz ustalenie, jakie są plany zagospodarowania gminy w interesującym nas obszarze. Może na przykład okazać się, że w najbliższym otoczeniu będzie w przyszłości przebiegała ruchliwa trasa lub powstanie oczyszczalnia ścieków. Najważniejszym źródłem informacji o nieruchomości powinna być księga wieczysta, sprawdzimy w niej przede wszystkim kto jest jej właścicielem, jaka jest jej powierzchnia, czy nieruchomość nie posiada obciążeń w postaci np. służebności przejazdu lub hipoteki. Kolejnym błędem kupujących jest źle wybrana lokalizacja. Klienci często kierują się emocjami, podejmują decyzję w pośpiechu, nie przewidując , jak duży wpływ na ich codzienne życie będzie miało położenie nieruchomości. Nawet w najpiękniejszej okolicy istotna jest infrastruktura w postaci szkoły, przedszkola, przychodni czy sklepu, nie wspominając o czasie przeznaczonym na dojazd do pracy.