fbpx
Strona głównaPolecaneMZDiT przekaże mieszkańcom Częstochowy tysiąc pilotów do obsługi tablic Systemu Dynamicznej Informacji...

MZDiT przekaże mieszkańcom Częstochowy tysiąc pilotów do obsługi tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej

MZDiT przekaże mieszkańcom Częstochowy tysiąc pilotów do obsługi tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dzięki tym urządzeniom osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły wywołać głosowy komunikat, jaki wyświetla się na tablicach informacyjnych zamontowanych przy przystankach miejskiej komunikacji.

MZDiT przekaże mieszkańcom Częstochowy tysiąc pilotów do obsługi tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej 1

Piloty trafią nieodpłatnie do organizacji zrzeszających osoby z dysfunkcjami narządu wzroku na terenie naszego miasta.

– Wierzę, że zdalna obsługa tego systemu z użyciem pilotów będzie dużym ułatwieniem w podróżowaniu komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta, który symbolicznie przekazał pierwsze z urządzeń na ręce kierownik koła Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie, Ilonie Juszczyk.

MZDiT przekaże mieszkańcom Częstochowy tysiąc pilotów do obsługi tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej 2

Piloty dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, to nie jedyne ułatwienie dla pasażerów, które przewidział Miejski Zarząd Dróg i Transportu montując SDIP. Na każdym z słupów, na których zawieszono tablicę świetlną umieszczono przycisk uruchamiający komunikat głosowy. To ułatwienie na przykład dla osób starszych, które zapomniały okularów i nie mogą odczytać, o której na przystanek przyjedzie interesujący ich autobus czy tramwaj.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej działa w Częstochowie od kilku miesięcy. Jego montaż rozpoczął się pod koniec 2019 roku. Tablice świetlne zamontowano w sumie na 50 przystankach autobusowych i tramwajowych. Pokazywany jest na nich rzeczywisty czas przyjazdu autobusów i tramwajów. Można tam również wyświetlać ważne dla pasażerów komunikaty dotyczące na przykład utrudnień w ruchu, zmiany rozkładów jazdy, czy innych zdarzeń, które mają wpływ na funkcjonowanie częstochowskiego MPK.

System powstał w ramach samorządowego programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” i kosztował 3,6 mln złotych. Tablice świetlne zamontowano poza przystankami także na terenie węzłów przesiadkowych w mieście zlokalizowanych przy dworach PKP.

Jak zapowiada MZDiT, w najbliższym czasie, po wypełnieniu się formalności nadzoru budowlanego, węzły zostaną oddane do użytku mieszkańcom wraz ze wszystkimi przewidzianymi funkcjami.

(fot. UM Częstochowa)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here