fbpx
Strona głównaPolecaneWidzieliście już nowy częstochowski mural? Znajdziecie go przy ul. Tuwima

Widzieliście już nowy częstochowski mural? Znajdziecie go przy ul. Tuwima

W bramie przy ul. Tuwima od teraz królują Boboki. Wszystko za sprawą nowego muralu, którego autorką jest Irmina Sętowska.

W bramie przy ul. Tuwima zamieszkały czarno-białe Boboki. To nazwa marki, którą od kilku lat z powodzeniem prowadzi Irmina Sętowska (więcej można dowiedzieć się o niej TUTAJ). W jej ramach artystka tworzy ilustracje, obrazy, maskotki oraz instalacje w przestrzeni miasta.

A czym są boboki? Według wierzeń ludowych bobok, ale też babok, zwany też bebokiem czy babukiem, to stwór, którym straszono niezdyscyplinowane dzieci. Potworek rodem z mitologii słowiańskiej, do dziś wykorzystywany jest przez niektórych rodziców, który ostrzegają, że jeśli pociecha nie zje obiadu, to przyjdzie babok albo właśnie bobok.

W wykonaniu częstochowskiej autorki Boboki stały się zdecydowanie bardziej lubiane. Teraz można je podziwiać w pełnej krasie. Mural zatytułowany “Migawki z dzieciństwa” zrealizowany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy.

Tu przypomnijmy, że rok temu Boboki rządziły na pl. Biegańskiego. Sętowska ozdobiła nimi stojącą tam skrzynkę osłaniającą przyłącze energetycznie (w tym roku kubik posłużył do upamiętnienia Stanisława Lema, a autorką ilustracji jest graficzka Anna Grzyb – pisaliśmy o tym TUTAJ).

Kim jest Irmina Sętowska?

Autorka nowego, częstochowskiego muralu jest projektantką i ilustratorką. To absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Liderka nieistniejącego już projektu modowego SIBLINGS, który był dwukrotnie wyróżniony w ramach prestiżowego konkursu OFF FASHION (co zapewniło jej pokaz mody w Brukseli dla królowej Belgii). Na swoim koncie ma indywidualną wystawę zatytułowaną „Strange cult of Boboki”.

Jej drugą pasją jest joga, której jest instruktorką. Projektując dwie autorskie kolekcje leginsów dla znanej krakowskiej marki sportowej udało jej się połączyć oba pola zainteresowania. Jej projekt leginsów do jogi został doceniony przez magazyn modowy “Vouge”.

W 2020 r. Irmina Sętowska znalazła się w gronie osób wyróżnionych tytułem “Twarze Przyszłości”, projekt organizowany był w ramach obchodów 800-lecia Częstochowy (więcej TUTAJ).

ZS

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here