fbpx
Strona głównaPolecaneMinister Zdrowia potwierdza – od przyszłego weekendu zmiany w stosowaniu teleporad

Minister Zdrowia potwierdza – od przyszłego weekendu zmiany w stosowaniu teleporad

Na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski potwierdził, że prawdopodobnie jeszcze dzisiaj podpisze rozporządzenie zmieniające zasady stosowania teleporad przez lekarzy. Jeśli tak się stanie, nowe przepisy wejdą w życie po upływie 7 dniu, czyli w przyszły weekend.

Minister Zdrowia potwierdza – od przyszłego weekendu zmiany w stosowaniu teleporad 1

Minister Niedzielski tłumaczył, że zmiany są konieczne, bo teleporady były do tej pory w wielu miejscach nadużywane przez medyków.

Co się zmieni? Przede wszystkim teleporada ma być prawem pacjenta, ale nie musi on być na nią skazany, jeśli tego nie chce. Lekarz będzie miał obowiązek przyjęcia chorego, bez żadnego wyjątku, gdy zgłasza się on pierwszy raz z pewną dolegliwością i nie była ona wcześniej zdiagnozowana. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, lekarz będzie musiał również przyjąć i zbadać tradycyjnie dzieci do 6. roku życia. Obecnie taki obowiązek istnieje w odniesieniu do małych pacjentów do dwóch lat.

Tradycyjnie bezwzględnie będzie musiał być również zbadany nowo zapisany do poradni pacjent, osoba z chorobą przewlekłą, u której doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów, a także osoba z podejrzeniem choroby nowotworowej.

Podstawowa zmiana wynikająca z nowych przepisów, to taka, że to pacjent będzie decydował, czy zgodzi się na konsultację telefoniczną z medykiem. Jeśli nie wyrazi takiej zgody, lekarz musi go przyjąć w gabinecie. Tutaj nie będzie grało roli, z jaką dolegliwością zgłosi się chory.

(fot. Twitter MZ)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here