fbpx

Mimo pandemii Fundacja „Oczami Brata” nie zwalnia tempa

Mimo pandemii Fundacja „Oczami Brata” nie zwalnia tempa. Organizacja kontynuuje rozpoczęte wcześniej działania, jak chociażby budowa Domu Oczami Brata, ale także podejmuje się nowych wyzwań.

Mimo pandemii Fundacja „Oczami Brata” nie zwalnia tempa 2
Pracownicy Klubokawiarni Alternatywa 21

Organizacja podsumowała pierwszy miesiąc 2021 roku. Jak wynika z tego zestawienia, w Fundacji sporo się dzieje.

Obecnie wszystkie nasze placówki są otwarte, zgodnie z decyzjami władz – informuje prezes Fundacji Paweł Bilski. – Funkcjonuje zatem Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Łukasińskiego, gdzie kończymy właśnie remont. Sale warsztatowe wypiękniały i już niedługo przywitają one naszych wszystkich uczestników.

Warsztat Terapii Artystycznej w tym roku przekształcił się w tzw. Klub przy WTZ. Nadal działa on przy ul. Krakowskiej 1. Dzisiaj ruszają tam cotygodniowe zajęcia fizjoterapeutyczne prowadzone przez fizjoterapeutę Damiana Koszczyka.

Mieszkania przy ul. Gaczkowskiego i Warszawskiej funkcjonują bez większych zmian – przekazuje Paulina Fronczak z Fundacji.- W tym drugim kadra asystencka rozpoczyna cykl szkoleń, a w samym mieszkaniu stawiamy nacisk na naukę samodzielności, w ramach tzw. „Akademii Życia”.

Posuwa się naprzód budowa Dom Oczami Brata. Obiekt, który stanie się domem dla 16 niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji powstaje przy ul. Brzezińskiej. Inwestor planuje do marca zamknięcie drugiego etapu budowy, czyli zakończenie budowy parteru wraz ze stropem. Do końca tego roku Fundacja chce zbudować piętro, położyć dach oraz wstawić okna i drzwi.

Organizacja cały czas prowadzi program asystencki, tzw. Akademii Wolontariatu. Nowością jest projekt dotyczący wsparcia terapeutycznego.

Fundacja wdraża także program aktywizacji zawodowej dla osób do 29. roku życia. Działanie to realizowane będzie do końca przyszłego roku.

Mimo trudnej sytuacji w jakiej znalazła się cała gastronomia, Fundacji udało się utrzymać działalność Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego. Mało tego, organizacja przymierza się do stworzenia w mieście drugiego podobnego lokalu, w którym zatrudnienie znajdą osoby niepełnosprawne. Zostanie on otwarty na przełomie marca i kwietnia, a pracę w nim będzie miało sześciu podopiecznych Fundacji.

Częstochowska organizacja może się także pochwalić zdobyciem w styczniu „Certyfikat miejsca przyjaznego wolontariuszom”. Jak informuje prezes Bilski, to zasługa Konrada Flisa i Katarzyny Wiśniewskiej.

Także w styczniu, dokładnie 16 stycznia Fundacja świętowała swoje 7. urodziny. W lutym kolejna ważna dla niej data. 25 lutego mija osiem lat od śmierci Karola Bilskiego, patrona organizacji, osoby, która zainspirowała Pawła Bilskiego, jego brata, do założenia Fundacji.

(fot. Fundacja „Oczami Brata”)