fbpx
Strona głównaPolecaneJuliusz Łuciuk bohaterem kolejnego koncertu Filharmonii Częstochowskiej

Juliusz Łuciuk bohaterem kolejnego koncertu Filharmonii Częstochowskiej

Jutro na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej będzie można obejrzeć koncert poświęcony wybitnemu kompozytorowi muzyki religijnej i liryki wokalnej Juliuszowi Łuciukowi, twórcy związanemu z Częstochową.

Juliusz Łuciuk bohaterem kolejnego koncertu Filharmonii Częstochowskiej 1
75 Afisz B2

Wystąpi Chór Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka.

Nie przez przypadek właśnie ten Chór będzie wykonywał kompozycje artysty. Prowadzony przez Janusza Siadlaka Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w 2018 roku nagrał pierwszą monograficzną płytę kompozytora – „Juliusz Łuciuk. Choral Works”.


Urodzony 1 stycznia 1927 roku w Brzeźnicy koło Radomska kompozytor był synem Andrzeja Łuciuka, częstochowskiego organisty i kompozytora, absolwent tutejszych szkół muzycznych. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego. Jednocześnie odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie teorii muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1955), kompozycji pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza (dyplom w 1956), a także fortepianu w klasie Sergiusza Nadgryzowskiego i Jana Hoffmana oraz na organach u Józefa Chwedczuka.

Edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Od czasu studiów zajmował się wyłącznie twórczością kompozytorską, za którą otrzymał liczne nagrody. Początkowo neoklasyk, a potem sonorysta – w dojrzałym okresie twórczości dążył do syntezy, osiągając renomę wybitnego twórcy muzyki religijnej i liryki wokalnej do słów poetów takich jak  Gałczyński czy Przyboś. Zmarł 18 października zeszłego roku.
Początek jutrzejszego koncertu godzina 19.

Wydarzenie do obejrzenia jak zawsze na kanale YouTube

https://www.youtube.com/channel/UCvuSqPAWfqKPugrMMm12BLg

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here