fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaMija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Częstochowa pamięta

Mija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Częstochowa pamięta

Mija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Aktor, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a dla setek tysięcy widzów niezapomniany Janosik, zmarł w nocy z 16 na 17 listopada 2005 roku w Częstochowie.

Mija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Częstochowa pamięta 1


Artysta ostatnie lata swojego życia spędził właśnie w naszym mieście.
Marek Perepeczko był niezwykle lubiany w Częstochowie. Tutaj przez wiele lat mieszkał, tutaj także w 2005 roku zmarł. Do naszego miasta, a konkretnie do częstochowskiego teatru trafił w połowie lat 90., gdy dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza był Henryk Talar. To on właśnie zaproponował Perepeczce rolę Wodza w inscenizacji książki „Lot na kukułczym gniazdem”. W 1997 roku Marek Perepeczko został dyrektorem częstochowskiej sceny. Kierował nią do 2003 roku. Jak często mówił, w Częstochowie znalazł wielu przyjaciół i czuł się tutaj bardzo dobrze. Nawet gdy odwołano go z funkcji, nie wyjechał z miasta.

Mija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Częstochowa pamięta 2


Dla wielu widzów na zawsze pozostanie zbójnikiem Janosikiem z telewizyjnego serialu z początku lat 70. ubiegłego wieku. Rolę te lubił, chętnie o nie opowiadał.


Czuję oczywiście sentyment do tej roli, była ona dla mnie ważna — powiedział w jednym z wywiadów w 30.rocznicę premiery serialu. — Nie uciekam przed tymi wspomnieniami. Nie ukrywam, że to miłe, iż ludzie darzą ten film taką sympatią i mimo upływu lat okazują mi tę sympatię i cały czas rozpoznają we mnie Janosika.


Pytany o fenomen tego filmu i swojej roli mówił:
Sądzę, że odpowiedź jest prosta: lubimy bajki i legendy. Ta postać jest symbolem szlachetności, to bohater, który jest uosobieniem walki o sprawiedliwość społeczną. Chcemy po prostu oglądać w kinie, gdy ktoś staje w obronie ludzi, którym dzieje się krzywda. Poza tym góralszczyzna jest tym, co ludziom w tym filmie bardzo się podoba. Kochamy góralski folklor, mamy do niego sentyment, a Tatry to miejsce szczególne. Ten film kręcono w przepięknych plenerach, właśnie górskich. To się po prostu dobrze ogląda.

Mija 15 lat od śmierci Marka Perepeczki. Częstochowa pamięta 3


Częstochowianie pokochali artystę i nigdy o nim nie zapomnieli. W III Alei, gdzie często można było spotkać aktora za jego życia, stanął pomnik-ławeczka z jego postacią. Jedna z ulic w Śródmieściu nosi jego imię, a od roku, na bloku stojącym w tamtejszej okolicy widnieje mural z podobizną Perepeczki, oczywiście w kostiumie Janosika.

(fot. IBS, stopklatka.pl)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here