fbpx
Strona głównaEkologiaMieszkańcy Koziegłów mogą na bieżąco sprawdzać, czym oddychają

Mieszkańcy Koziegłów mogą na bieżąco sprawdzać, czym oddychają

Mieszkańcy Koziegłów mogą na bieżąco sprawdzać, czym oddychają. Firma ECO-DORADZTWO.PL przekazała bezpłatnie na rzecz Gminy i Miasta Koziegłowy system do pomiaru jakości powietrza.

Stacje pomiarowe zlokalizowano w Koziegłowach w pięciu miejscach. Na bieżąco podają one, jakie jest zanieczyszczenie powietrza w tym rejonie. Punkty monitorowania jakości powietrza znajdują się: na Placu Moniuszki, na targowisku przy ul. Kościuszki, przy Zespole Szkół przy ul. Warszawskiej, a także MGOPK-u przy przy ul. Żareckiej.

Mieszkańcy Koziegłów mogą na bieżąco sprawdzać, czym oddychają 1

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Koziegłowy, dzięki tym urządzeniom, każdy może sprawdzić jakość powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej ,,Airly” lub za pośrednictwem strony: www.kozieglowy.pl/kategorie/jakosc-powietrza.

Darmową aplikację mobilną ,Airly”można pobrać ze strony https://airly.org/pl/, sklepów: Google Play, App Store, App Gallery.

Mieszkańcy Koziegłów mogą na bieżąco sprawdzać, czym oddychają 2

Dostarcza ona zaawansowane informacje na temat jakości powietrza na całym świecie. Klikając w swoją lokalizację, uzyskujemy dokładne dane dotyczące powietrza, jakim oddychamy w danym momencie.

Całkowity koszt urządzeń przekazanych przez firmę w formie darowizny na rzecz Gminy i Miasta Koziegłowy (wraz z rocznym kosztem pobrania danych z sensorów) wynosi 13 639,96 zł.

Samorząd spodziewa się, że dzięki systemowi mieszkańcy gminy nie tylko będą mogli na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza, ale także uświadomią sobie, jak ważnym problemem jest smog, a ponadto zdadzą sobie sprawę z tego, że każdy z nich ma wpływ na to, czym oddycha.

Montując urządzenia monitorujące smog, gmina przypomina, że samorząd prowadzi wiele zadań, które mają na celu poprawę jakości powietrza. Gmina i Miasto Koziegłowy od lat pozyskuje projekty mające na celu poprawę jakości energetycznej oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

W ubiegłym roku samorząd zrealizował projekt wymiany źródeł ciepła w budynkach indywidualnych mieszkańców, w ramach wdrażania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy i Miasta Koziegłowy – lata 2018-2019” – projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ramach programu w gminie wymieniono 352 kotły c.o. na paliwo stałe na źródła ekologiczne – piece na ekogroszek spełniające standardy emisyjne.

Całkowita wartość tego projektu, to 4 163 303,67 zł. Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 1 749 560,05 zł. Cały czas z gminnego budżetu mieszkańcy mogą uzyskać także dotacje w maksymalnej wysokości 3000 zł na wymianę kotła c.o. na kocioł gazowy. W 2020 roku z tej formy dofinansowania skorzystały 23 osoby.

Ten rok, to kolejne działania proekologiczne gminy.

Samorząd zapowiada podpisanie umowy z wykonawcą na realizację projektu ,,Budowa ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła na terenie Gmin Koziegłowy i Siewierz celem poprawy jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii”

Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Jego wartość całkowita wynosi 35 442 483,00 (dofinansowanie 25 619 935,00 zł)

Głównym celem tego zadania jest poprawa efektywności energetycznej budynków i wzrost produkcji energii cieplnej ze źródeł odnawialnych w gminach: Koziegłowy i Siewierz, a w konsekwencji zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (w tym: CO2 i pyłu PM10).

(fot. UMiG Koziegłowy)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here