Miejska komunikacja monitorowana

0
243

Czy tramwaj przyjedzie na czas, a autobus, na który czekamy nie utknął w korku, tego niebawem na bieżąco będą się mogli dowiedzieć częstochowianie korzystający z usług MPK. W Częstochowie wzorem innych miast, powstaje Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Będzie on monitorował sytuację na częstochowskich ulicach i informował o niej pasażerów.
Obecnie trwa montaż wysięgników, na których zamontowane będą urządzenia monitorujące warunki na drogach i przejazd miejskich autobusów i tramwajów. W połowie zaplanowanych miejsc wysięgniki te już zostały zainstalowane. Pojawiły się m.in. na Placu Daszyńskiego oraz w Alejach.
Będą umieszczone także przy budowanych właśnie centrach przesiadkowych, m.in. na ul. Piłsudskiego.
Pozostałe zostaną zamontowane w 47 kolejnych lokalizacjach.

Miejska komunikacja monitorowana 1

W sumie – wszystkie urządzenia, jako zintegrowane i cyfrowe tablice zmiennej treści – będą informowały o rzeczywistym czasie przyjazdów i odjazdów autobusów oraz tramwajów na najbardziej uczęszczanych przystankach.

Dzięki formatowi działania online, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej umożliwi ponadto informowanie częstochowianek i częstochowian o utrudnieniach i zagrożeniach na terenie miasta. – mówi rzecznik prasowy MPK i MZDiT Maciej Hasik. – Po uruchomieniu systemu tysiącu mieszkającym w Częstochowie osobom niedowidzącym będą wręczone specjalne piloty, które umożliwią głosowe komunikowanie wiadomości z tablic.
System zostanie uruchomiony z końcem roku. Jego koszt to ok. 3,5 mln zł.
Inwestycja, podobnie jak budowa centrów przesiadkowych, realizowana jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, która prowadzi Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here