fbpx

Kominiarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym, Krajowa Izba Kominiarzy przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Wystosowała w tej sprawie apel, który rozesłany został m.in. do samorządów.

Kominiarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa 2


Kominiarze przypominają, że komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Jeżeli komin nie jest na bieżąco czyszczony lub źle eksploatowany, to zgromadzona w nim sadza może być niezwykle groźna. W razie pojawienia się ognia budynek i mieszkający w nim ludzie są zagrożeni. Temperatura palącej się sadzy przekracza aż 1000 stopni Celsjusza.
Jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
W roku 2018 odnotowano 15.882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.
Groźny jest nie tylko ogień, ale także tlenek węgla.
Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
W sezonie ogrzewczym 2018/2019 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3.842 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 2.024 osoby poszkodowane i 52 ofiar śmiertelnych. (dane statystyczne KG PSP).
Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza – napisał w swoim apelu Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski. – Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
Kominiarze przypominają także, że w jesienią i zimą szczególnie trzeba dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Aby uniknąć tragedii, nie tylko trzeba wietrzyć mieszkania i domy, ale także warto zaopatrzyć w czujnik tlenków węgla, który zaalarmuje nas w razie pojawienia śmiertelnie groźnego czadu.