fbpx

Miejska Galeria Sztuki. Jedna sala, dwie wystawy, dwoje autorów

W czwartek, 17 lutego o godz. 17.30 Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wernisaże dwóch wystaw: „Ogrody. Rekonstrukcja” oraz „Notatki z teraźniejszości”.

W Sali Gobelinowej trwają przygotowania do otwarcia dwóch wystaw. Przez półtorej miesiąca będzie tu można oglądać ekspozycje: „Ogrody. Rekonstrukcja” oraz „Notatki z teraźniejszości”.

Autorką pierwszej z wystaw jest malarka Marlena Promna. To absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie (dawniej Akademia im. J. Długosza w Częstochowie) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pierwszy dyplom obroniła w 2004 r. w pracowni prof. Leona Macieja, drugi – w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzenieckiego w 2007 r.

Miejska Galeria Sztuki. Jedna sala, dwie wystawy, dwoje autorów 2
fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

To doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk pięknych, a także adiunkt na Wydziale Malarstwa wrocławskiej ASP w Pracowni Rysunku prof. Piotra Kielana. Promna ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, liczne realizacje malarstwa w architekturze oraz uczestnictwo w licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. To także koordynator oraz kurator międzynarodowych projektów badawczych, warsztatów i wystaw.

Miejska Galeria Sztuki. Jedna sala, dwie wystawy, dwoje autorów 3
fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

-Permanentną cechę mojej twórczości stanowi synteza i materia malarska. Łączy ona różnorodne, często skrajne obszary moich malarskich eksploracji. Istotne dla mnie jest poruszanie się między odmiennymi sposobami obrazowania, co podyktowane jest chęcią stworzenia jak najlepszego zapisu interesującej mnie treści. Swoje wypowiedzi lokuję w obszarze „pomiędzy” geometrią a bioformą, abstrakcją i figuracją, metaforą a dosłownością. W latach 2016 -2020 zrealizowałam serię pięciu projektów artystyczno-badawczych związanych z analizą semantyczną i strukturalną ogrodu. Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentuję wyniki swoich doświadczeń – zaznacza autorka, o której twórczości można przeczytać więcej na stronie www.marlenapromna.pl.

Miejska Galeria Sztuki. Jedna sala, dwie wystawy, dwoje autorów 4
fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

Autorem „Notatek z teraźniejszości” jest z kolei Tomasz Pietrek. To absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, od 2019 r. doktor habilitowany, a od 2020 r. – profesor macierzystej uczelni. Prowadzi Pracownię Plakatu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem, plakatem, projektowaniem graficznym.

Uczestniczył dotychczas w ponad 180 wystawach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zrealizował również liczne opracowania graficzne dla instytucji kultury, publikacje oraz plakaty. Od dziesięciu lat jest redaktorem artystycznym cenionego „Pisma Artystycznego FORMAT”. Więcej o autorze można przeczytać na stronie www.tomaszpietrek.com.

Miejska Galeria Sztuki. Jedna sala, dwie wystawy, dwoje autorów 5
fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki

-Prace zaprezentowane na wystawie nawiązują do napomnienia o nieuchronnym, śmiertelnym losie,  rozczarowania marnością świata, jego przemijaniem. Dzieła celowo eksploatują elementy przedstawieniowe i nie przedstawieniowe, obiektywizm i emocjonalny subiektywizm – mówi o częstochowskiej wystawie Pietrek.

Wernisaż obu wystaw zaplanowano na czwartek, 17 lutego na godz. 17.30. Potem ekspozycje będą dostępne do 3 kwietnia. Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga