Miedźno odnawia współpracę z rumuńskim Tašnad

0
144
współpraca z Tašnad 3

Podczas oficjalnej wizyty wójta Gminy Miedźno w rumuńskim Tašnad pojawiła się szansa na odnowienie współpracy obydwóch tych miast.

współpraca z Tašnad 1
fot. UG w Miedźnie

W trakcie oficjalnej wizyty w rumuńskim Tašnad, której organizatorami było Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza i Śląski Związek Gmin i Powiatów, Gminę Miedźno reprezentował wójt Piotr Derejczyk.

Na spotkaniu, podczas wielu dyskusji w gronie zagranicznych partnerów wójt Miedźna poruszał wielokrotnie temat odnowienia kontaktów, które przez sytuację pandemiczną oraz zmianę władzy w rumuńskim samorządzie przygasły z partnerskim miastem Tašnad.

Obecnie jest szansa, że dwustronne kontakty zostaną ponownie zaktywizowane.

Dla przypomnienia, w czerwcu 2019 Gmina Miedźno była jednym z gospodarzy XXIII Międzynarodowej Konferencji „Regionalizm wobec integracji europejskiej”. Na zaproszenie zjawili się wtedy przedstawiciele samorządów ze Słowenii (Tiśina, Gornji Petrovci, Cankova, Beltinci, Ormoż), Mołdawii (Cimislia), Rumunii (Tašnad, Kiskasza), Serbii (Irig, Vojvodina) oraz przedstawiciele Fundacji im. Lva Sapiehy z Białorusi.

Na zakończenie spotkania, na którym toczyły się rozmowy dotyczące zakresu i perspektyw współpracy została podpisana Deklaracja Współpracy Samorządów i Organizacji Pozarządowych Krajów Środkowej Europy.

Dodatkowo uczestnicy konferencji mieli także okazję zapoznać się z dziedzictwem historycznym Gminy Miedźno, potencjałem gospodarczym, turystycznym i kulturalnym.

Natomiast od 2018 roku gmina ma również podpisaną umowę partnerską z ukraińską Gminą Piaskówka. Oprócz Tašnad rozpoczęliśmy także rozmowy w Polską Organizacją Turystyczną o możliwości nawiązania stosunków partnerskich z gminą w Wielkiej Brytanii, walijskim miastem Newport.

Podczas tegorocznego spotkania poza rozmowami na wysokim szczeblu wizyta wiązała się także z uczestnictwem w Tašnad Festiwal – ważnym dla lokalnej społeczności wydarzeniu związanym z celebracją święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

współpraca z Tašnad 2
fot. UG w Miedźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here