fbpx

Nowe mobilne miasteczko ruchu drogowego dla dzieciaków z Miedźna

W Gminie Miedźno powstało nowe mobilne miasteczko ruchu drogowego, z którego będą korzystać dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

mobilne miasteczko 7
Fot. KPP w Kłobucku

Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Miedźno, z okazji Dnia Dziecka, odbył się piknik dla dzieci i młodzieży oraz uroczyste otwarcie mobilnego miasteczka ruchu drogowego, ufundowanego przez Urząd Gminy w Miedźnie ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mobilne miasteczko ruchu drogowego to inaczej kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze i motorowerze.

Dzięki temu obiektowi wychowankowie ZSP będą zdobywać wiedzę nie tylko w teorii, ale także w praktyce (miasteczko jest przystosowane do użytku w przestrzeni otwartej, jak i w pomieszczeniach zamkniętych) co poprawi ich bezpieczeństwo na drodze.

Kompleks obiektów składa się między innymi z:

  • sygnalizatorów świetlnych;
  • znaków drogowych;
  • mat antypoślizgowych odzwierciedlających ciągi ulic, ścieżki rowerowe czy również ronda.

W uroczystości otwarcia mobilnego miasteczka udział wzięli:

  • wychowankowie wraz z kadrą pedagogiczną ZSP w Miedźnie;
  • Pani Agnieszka Związek – Sekretarz Urzędu Gminy w Miedźnie;
  • Pan Wojciech Tałajczyk – Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
  • Policjanci z Kłobuckiej Drogówki i mundurowi zajmujący się profilaktyką społeczną;
  • Strażacy z OSP Miedźno.

W tym dniu na dzieci czekało także mnóstwo innych atrakcji na świeżym powietrzu. Poza smakołykami i kiełbaskami z grilla dzieci brały udział w zajęciach rekreacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez policjantów i strażaków.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku najpierw przeprowadzili krótki wykład z zasad bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego (zdobytą wiedzą dzieci mogły od razu sprawdzić na nowym mobilnym miasteczku ruchu drogowego), potem opowiedzieli o urokach swojego zawodu, a na koniec spotkania rozdali dzieciom odblaskowe kamizelki, przywieszki i opaski.

Dodatkową atrakcją dla dzieci było także spotkanie ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedźnie. Druhowie zaprezentowali dzieciom wóz bojowy oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Dzieciaki miały okazję poznać specyfikę strażackiej służby, poznać zasady pierwszej pomocy oraz wziąć udział w ćwiczeniach bojowych. Ich zadaniem było strącanie ustawionych pachołków strumieniem wody.