fbpx

Wystawa. Masuria – turystyczny raj w oczach artystów

 „Masuria” – to hasło, które pojawia się w częstochowskiej przestrzeni sztuk wizualnych od 9 lat. Wystawy pod tym wezwaniem organizowane były już w różnych galeriach. Ostatnia otworzona została w „Konduktorowni” częstochowskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w sobotnie popołudnie 15 kwietnia.

Swoje prace eksponuje aż 50. twórców, w tym artyści w kategorii dziecięcej. Trudno więc nawet wymienić wszystkich z nazwisk. Wystawiający to uczestnicy pleneru w malowniczym Rynie, w krainie zwanej Masurią w czasach Konrada Wallenroda, rezydującego na tamtejszym zamku. Tenże zamek, dzisiaj Hotel Zamek Ryn, za sprawą Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki gościł malarzy, grafików, repuserów i  fotografów utrwalających i interpretujących piękno okolicy. Dość tu dodać, że piękne mazurskie miasteczko leży na styku Ołowianego i Ryńskiego – dwóch ze Szlaku Tysiąca Jezior.

Masuria
Wystawa w Konduktorowni – Masuria, fot. Dorota Orzełek

Plener Masuria 9. odbywał się od 6 do 15 sierpnia ubiegłego roku pod hasłem „Razem w sztuce” – informuje malarka i fotografka Magdalena Kmiecik, komisarz pleneru i wystawy w częstochowskiej „Zachęcie”. Okazuje się, że nie  była to tylko praca łączona z wypoczynkiem, ale też płaszczyzna wymiany doświadczeń twórczych i poglądów artystycznych, ale też interpretacji szaleństw świata. Gospodarze z Rynu umożliwili gościom  organizację ogólnopolskiej wystawy malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii „Razem w sztuce” w sali króla Władysława Jagiełły na Zamku oraz prezentacji pt.  „Sztuka dla każdego” (o tym samym zakresie) na promenadzie nad Jeziorem Ryńskim.

Obydwu wydarzeniom towarzyszyły spotkania artystów z turystami odwiedzającymi Ryn. Tradycją plenerów „Masuria” stały się warsztaty dla dzieci artystów. Zajęcia takie od siedmiu lat organizuje Krzysztof Kopeć z córką Leną. Prace adeptów sztuki prezentowane są na wystawach obok dorosłych dzieł. Podobnie zresztą jest w „Konduktorowni”, gdzie mali twórcy znaleźli miejsce na antresoli.

Masuria
Wystawa w Konduktorowni – Masuria, fot. Dorota Orzełek

– Właściwością plenerów w Rynie jest to, że z roku na rok  grono uczestników powiększa się i poszerza się zakres poszukiwań twórczych – mówiła Magdalena Kmiecik, otwierając wystawę. – Może w 10. jubileuszowej edycji pojawią się też przedstawiciele innych dziedzin artystycznych, np. poeci.

Wystawa. Masuria – turystyczny raj w oczach artystów 1
Wystawa w Konduktorowni – Masuria, fot.Agnieszka Rybiałek

Konsultantem artystycznym pleneru w Rynie tradycyjnie już był Marian Panek. Wystawie towarzyszy obszerny katalog zaprojektowany (również tradycyjnie) przez Janusza Pacudę. W imponującym wydawnictwie reprodukcjom wystawianych prac towarzyszą też refleksje artystów – głównie związane z urodą i atrakcyjnością Rynu.

Tadeusz Piersiak 

Czytaj także: Wernisaż. Bardzo rodzinne malowanie Iwonicza-Zdroju