fbpx
Strona głównaPolecaneDoktorantka z Częstochowy Marika Turek doceniona w programie L’Oréal-UNESCO

Doktorantka z Częstochowy Marika Turek doceniona w programie L’Oréal-UNESCO

Marika Turek otrzymała stypendium doktoranckie w jubileuszowej, 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO “Dla Kobiet i Nauki”.

Marika Turek realizuje prace doktorską pod opieką prof. Piotra Bałczewskiego na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2020 r. jest kierownikiem projektu Preludium 17, w którym stosuje ko-krystalizację i ko-amorfizację, w celu otrzymania nowych, lepiej rozpuszczalnych i dwufunkcyjnych leków.

-Otrzymany w ten sposób lek zawiera w swoim składzie główną substancję czynną (antagonistę receptora angiotensyny II) oraz dodatkowy składnik, tzw. ko-former, który wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości i dodatkowo przyczynia się do zwiększenia rozpuszczalności wyjściowego leku. Leki przeciwnadciśnieniowe, które są przedmiotem projektu, są obecnie poddawane bardzo wielu badaniom klinicznym na całym świecie i mogą okazać się pomocne w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na podstawie badań retrospektywnych stwierdza się, że mogą one być skuteczne w walce z koronawirusem, ponieważ wpływają na układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAAS), a szczególnie na białko ACE2, które jest także receptorem dla koronawirusa SARS-CoV-2 ułatwiającym jego wniknięcie do komórki – czytamy na stronie częstochowskiej uczelni.

I właśnie badania naukowe, które doktorantka prowadzi na temat „Wygrać walkę z nadciśnieniem i COVID-19: Ko-krystalizacja i ko-amorfizacja antagonistów receptora angiotensyny II prowadząca do lepiej rozpuszczalnych związków o dwu­funkcyjnym działaniu” przyniosły jej uznanie w w jubileuszowej, 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO “Dla Kobiet i Nauki”. Oficjalne ogłoszenie stypendystek 20. odbyło się podczas wirtualnej gali, która odbyła się 14 kwietnia.

L’Oréal-UNESCO “Dla Kobiet i Nauki”

Celem prowadzonego od 2001 r. programu jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Partnerami Programu są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk. Do 2020 r. w Polsce wyróżniono 105 naukowczyń. Wyboru, co roku dokonuje jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej.

W ramach jubileuszowej edycji wydarzenia nagrodzono sześć osób. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: magistranckiej (1 osoba), doktoranckiej (2 osoby) i habilitanckiej (3 osoby).

Dodajmy, że Polska jest jednym ze 118 krajów, w których co roku przyznawane są stypendia dla utalentowanych naukowczyń. Program “Dla Kobiet i Nauki”jest częścią globalnej inicjatywy For Women in Science, która powstała dzięki partnerstwu L’Oréal i UNESCO. Stypendystki edycji krajowych mają szansę na międzynarodowe wyróżnienia: nagrodę International Rising Talents (w ich gronie są już trzy Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk – 2016 rok, dr hab. Joanna Sułkowska – 2017 rok oraz dr Agnieszka Gajewicz – 2018 rok) oraz L’Oréal-UNESCO Award, przyznawane co roku w Paryżu w ramach For Women in Science Week pięciu laureatkom, których odkrycia dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości. Więcej o programie na: lorealdlakobietinauki.pl

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -