fbpx
Strona głównaPolecaneMarek Ślosarski i Jacek Gawlak odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marek Ślosarski i Jacek Gawlak odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono odznaczenia dla nauczycieli i pracowników szkół artystycznych. Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Marek Ślosarski i Jacek Gawlak z ZPSP w Częstochowie.

W poniedziałek, 5 lipca wręczono odznaczenia dla nauczycieli i pracowników szkół artystycznych. Uroczystość miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. Uhonorowano 36 osób. Z rąk wiceminister Wandy Zwinogrodzkiej 18 osób otrzymało odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi oraz Złote i Srebrne medale za długoletnią służbę. Przyznano także jeden medal Komisji Edukacji Narodowej oraz trzy odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznane przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, wręczył dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Jarosław Wartak.

Brązowe medale otrzymali jubiler Jacek Gawlak oraz aktor Marek Ślosarski reprezentujący Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Malczewskiego w Częstochowie.

Kim są nagrodzeni częstochowianie?

Marka Ślosarskiego znają wszyscy wielbiciele częstochowskiej sceny. W latach 1989–1995 oraz 1998–2007 współtworzył zespół aktorski Teatru im. Mickiewicza (od 2003 do 2006 r. pełnił również stanowisko zastępcy dyrektora). Zdobywca trzech Złotych Masek od 2007 r. jest związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Dziś na scenie przy ul. Kilińskiego aktor występuje gościnnie, ostatnio mogliśmy go oglądać w takich spektaklach jak “Cudowna terapia”, “Testosteron” i “Czyż nie dobija się koni?”.

Marek Ślosarski i Jacek Gawlak odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 1
Marek Ślosarski w spektaklu “Testosteron” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Marka Ślosarskiego dobrze znają też telewidzowie i kinomani. Można go było bowiem oglądać w takich produkcjach jak m.in. “Na dobre i na złe”, “Ratownicy”, “M jak miłość”, “Egzamin z życia”, “Ki” czy “Podejrzani zakochani”.

Z kolei jubiler – złotnik Jacek Gawlak jest kontynuatorem rodzinnej firmy utworzonej przez ojca Eugeniusza w 1968 r. W 1975 r. uzyskał tytuł  Mistrza w rzemiośle złotnictwo. Od 1979 r. Zakład Złotniczy pod ręką rzemieślnika działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Jest kierownikiem sekcji jubilerskiej w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.

Uczestniczył dotychczas w licznych prestiżowych targach i wystawach. W swoim dorobku ma też liczne nagrody i odznaczenia. Gawlak specjalizuje się w produkcji unikatowej biżuterii artystycznej, zarówno o charakterze nowoczesnym jak i tradycyjnym. Zajmuje się również wykonawstwem i renowacją m.in. insygniów władzy rektorskich i prezydenckich (jak np. łańcuchy rektorskie, dziekańskie, prezydenckie) oraz wyrobów sakralnych (to m.in. pastorały czy insygnia władzy królewskiej do obrazów świętych).

Kogo jeszcze odznaczono?

Marek Ślosarski i Jacek Gawlak odznaczeni medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2
Wręczenie odznaczeń dla nauczycieli i pracowników szkół artystycznych wręczone (fot. Jerzy Olszewski//www.gov.pl)

Oprócz artystów związanych z Częstochową brązowe medale otrzymali również: Romuald Gołębiowski (ZPSM Nr 2 w Warszawie), Andrzej Korzec (ZSP w Rzeszowie), dr Beata Lewińska Gwóźdź (dyrektor ZPSP Warszawa), Tadeusz Król (ZSP Bielsko-Biała), Agata Lechowicz (OSB Gdańsk), Małgorzata Sztern-Dana (OSM I i II st. Łódź) oraz Andrzej Bujakiewicz i Maria Pawelec (PSM I i II st. w Kaliszu).

Z kolei złote medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali prof. Włodzimierz Zalewski (AM Łódź) oraz prof. Stanisław Krawczyński (AM Kraków). Srebrnymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowano zaś Magdalenę Rokosę (ZPSP Częstochowa), Mirosława Różalskiego (dyrektor OSB Poznań) oraz Ryszarda Osmolińskiego (OSM I i II st. Łódź). Więcej na ten temat na: www.gov.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Fryderyki 2021 – muzyka poważna. Wśród laureatów także artyści związani z Częstochową

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -Politechnika Opolska