fbpx
Polontex - wietrzenie magazynów 2022
.td-header-rec-wrap{ width: 100%; min-height: 130px; }
Strona głównaPolecaneLubliniec szykuje się do otwarcia Centrum Przesiadkowego Park&Ride

Lubliniec szykuje się do otwarcia Centrum Przesiadkowego Park&Ride


Lubliniec szykuje się do otwarcia Centrum Przesiadkowego Park&Ride.

Oficjalne jego uruchomienie ma nastąpić 16 września. Zapowiada się prawdziwe święto w mieście. Nic dziwnego, to jedna z ważniejszych inwestycji ostatnich lat, która w znaczący sposób zmieniła wygląd Lublińca.

[post_gallery]

Inwestycja, której realizacja rozpoczęła się latem ubiegłego roku, kosztowała ok. 12 mln złotych. Na budowę samorząd otrzymał ponad 10 mln dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach tego zadania przy dworcach PKS i PKP w centrum Lublińca powstał węzeł przesiadkowy. Strefa park&ride, czyli parkuj i jedź, ułatwi korzystanie z transportu zbiorowego, a także przyczyniła się do modernizacji terenu wokół dworców. Jak zapowiada lubliniecki samorząd, miejsce to jest jednocześnie bazą pod organizację komunikacji miejskiej.


Okolica dworców autobusowego i kolejowego zyskała zupełnie nowe, ciekawe, funkcjonalne, a także estetyczne oblicze. Władze Lublińca liczą, że teraz miejsce to stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale także przyciągnie potencjalnych inwestorów zainteresowanych stworzeniem w tym rejonie nowych sklepów czy też punktów usługowych. Gotowy jest plac przy PKP, a także nowe rondo przy ulicy Oświęcimskiej.


W ramach centrum przesiadkowego powstał czteropoziomowy parking, wiata przystankowa wraz z miejscami postojowymi dla autobusów, a także parking dla około 80 rowerów z samoobsługowym punktem naprawy. Zrealizowano także przebudowę układu komunikacyjnego, zamontowano elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Dodatkowo utworzono system monitoringu wizyjnego oraz przystąpiono do stworzenia zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców Lublińca i powiatu do rezygnacji z samochodu na rzecz transportu zbiorowego oraz jazdy na rowerze.


Oddanie do użytku Centrum Przesiadkowego będzie miało uroczysty charakter. Oficjalne otwarcie nastąpi 16 września o godzinie 13. Dokona go przed głównym wejściem do budynku PKP burmistrz Edward Maniura. Tam także nastąpi odsłonięcie odrestaurowanego zabytkowego zegara z budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Oprócz oficjalnej części przewidziano liczne wydarzenia towarzyszące. Od godziny 16, na terenie Centrum Przesiadkowego szykuje je Miejski Dom Kultury w Lublińcu. W planach są m.in. autobusowa fotobudka, Lubliniecka Gra Planszowa, a także występy artystów związanych z MDK-iem.

Dla mieszkańców przygotowywane są także: miasteczko ruchu drogowego, rowerowe pokazy akrobatyki, symulator dachowania, wystawa „Dworzec na starej fotografii”, pokaz starych samochodów oraz przejażdżka autobusem „ogórkiem”. Całość zakończy około godziny 18 występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

(fot. IBS)

Rekrutacja Politechnika Śląska
WSPS
- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -
Rekrutacja Politechnika Śląska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here