Liberty Częstochowa wraz z miastem zaadaptowały budynek przy ul. Koksowej na potrzeby ukraińskich uchodźców. Pierwsze osoby mogą być tu kwaterowane od 28 marca.
Urząd Miasta Częstochowy od pewnego czasu poszukiwał miejsca, w którym uda się zapewnić tymczasowe zbiorowe zakwaterowanie dla uchodźców z Ukrainy. Huta Liberty Częstochowa zaoferowała możliwość wykorzystania byłego biurowego budynku Huty przy ul. Koksowej 3.
– Kierownictwo Liberty Częstochowa, poruszone dramatem Ukrainy i ogromnym napływem uchodźców do Polski, w tym do Częstochowy, zaoferowało użyczenie go na potrzeby Urzędu Miasta, który organizuje dla nich wsparcie i poszukuje miejsc noclegowych. Jest to wyraz solidarności z uchodźcami całej społeczności przedsiębiorstwa – mówi Dyrektor Generalny Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Krishnamoorthy Venkatasubramanian.
Użyczany bezpłatnie miastu budynek wśród pracowników potocznie nazywany jest AKP (w przeszłości miał tu siedzibę Wydział Aparatury Kontrolno-Pomiarowej). Sugestia, aby Liberty włączyła się w pomoc uchodźcom pochodziła od związków zawodowych, a służby techniczne huty w ostatnich dniach przeprowadziły w budynku niezbędne prace remontowe i porządkowe. Wymieniono część kaloryferów, sprawdzono sprawność instalacji, przeprowadzono niezbędne naprawy oraz uporządkowano pomieszczenia i najbliższe otoczenie biurowca. Wszystko po to, aby zapewnić uchodźcom odpowiednie warunki. Liberty zapewnia także dostarczanie mediów.
– Chęć pomocy uchodźcom, a także wsparcia działań miasta i mieszkańców w tym zakresie to dowód na to, że Liberty Częstochowa wie czym jest prawdziwa społeczna odpowiedzialność biznesu w dobie wojennego kryzysu i dramatu milionów ludzi na Ukrainie – docenia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Dziękuję wszystkim, którzy wspierają uchodźców. W naszych szkołach i przedszkolach uczy się już blisko 1000 dzieci uchodźców, nadaliśmy już 1,5 tysiąca numerów PESEL, wiele osób korzysta z miejskiego punktu informacyjnego, a także z pomocy żywnościowej i rzeczowej. Mamy w mieście system wsparcia psychologicznego, prawnego, ofertę zajęć dla dzieci. Bardzo wielu Ukraińców jest gośćmi w częstochowskich domach – dodaje.
Z kolei miasto zobowiązało się do przygotowania łóżek i pościeli, zabezpieczenia wyżywienia, a także dokonania niezbędnych przystosowań koniecznych przy kwaterowaniu. Ma również sprzątać i utrzymywać w czystości pomieszczenia socjalne oraz techniczne wykorzystywane na potrzeby zakwaterowania uchodźców, zapewnić sprzęt AGD (w tym pralki, lodówki czy czajniki). W zarządzaniu budynkiem miejski Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego będzie ma zewnętrzna firma.
Czas bezpłatnego najmu budynku ustalony został między władzami miasta a Liberty Częstochowa do końca czerwca br. – z możliwością przedłużenia.
Urząd Miasta, biorąc pod uwagę obecne zasoby sprzętowe, jest przygotowany do przyjęcia w budynku przy ul. Koksowej do 250 osób. Zamieszkają one w dawnych pomieszczeniach biurowych, co zapewni im nieco większą intymność. Na wszystkich piętrach znajdują się toalety, łazienki z prysznicami oraz pomieszczenia, które można przeznaczyć na kuchnie i jadalnie. Na parterze jest zaś miejsce na pralnię, suszarnię i wózkownię.
Kwaterowanie rozpocznie się w poniedziałek, 28 marca. Na razie przygotowano ponad 100 miejsc, kolejne będą organizowane sukcesywnie.
Miasto skierowało dotychczas do zakwaterowania w obiektach noclegowych, w tym hotelach, ponad 500 uchodźców. Obiekt przy ul. Koksowej 3 da możliwość zabezpieczenia potrzeb noclegowych i bytowych dla potrzebujących uchodźców na dłuższy okres czasu.
ZS, mat UM Częstochowy
Czytaj także: W Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy