fbpx

Lena Piękniewska na scenie częstochowskiego teatru. 15 czerwca zabrzmią wiersze młodych poetów z getta

We wtorek, 15 czerwca na scenie Teatru im. Mickiewicza wystąpi Lena Piękniewska. W programie „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” towarzyszyć jej będą aktorzy częstochowskiego teatru oraz muzycy.

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny będący owocem (przypadkowego) spotkania Leny Piękniewskiej (pieśniarki i aktorki) z Pawłem Skorupką (kompozytorem i aranżerem). Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”. Tekst napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, stał się symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek zginął w Auschwitz w wielu zaledwie 14 lat, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Autorzy projektu, oprócz wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna i Janki Hescheles. Na podstawie tych tekstów podjęto próbę stworzenia dzieła muzycznego opartego na niesłabnącej nadziei.

Lena Piękniewska na scenie częstochowskiego teatru. 15 czerwca zabrzmią wiersze młodych poetów z getta 2
Mat. prasowe

W wielu utworach to się udało, ale nie zawsze było to możliwe – w poruszającym liście „Do Mamusi” jedenastoletniej Janki Hescheles czy w „Zmienności ducha” Cytryna próżno szukać wiary w dotarcie do Ziemi Obiecanej.

Moc, jaką niesie słowo, wybrzmi także na częstochowskiej scenie. Koncert zaplanowano na 15 czerwca na godz. 19. Wiersze Ginczanki i młodych poetów z getta, dopełni poezja niezapomnianej Irit Amiel (urodzoną w Częstochowie poetkę, której twórczość Teatr im. Mickiewicza od dawna promuje, pożegnaliśmy w lutym tego roku). Wiersze jej autorstwa przeczytają aktorzy Agnieszka Łopacka i Waldemar Cudzik. Na scenie wstąpią również pianista Jacek Kita oraz skrzypek Łukasz Czekała.

O bilety na koncert można pytać w kasie teatru przy ul. Kilińskiego. Kosztują 30 i 25 zł. Szczegóły na: www.teatr-mickiewicza.pl

ZS

Czytaj także: Częstochowscy “Aktorzy bez maski”. Wspomnienie teatralnego otwarcia po pandemicznej przerwie