Tak jak zapowiadaliśmy, 26 listopada Kult zagrał swój tradycyjny koncert w katowickim Spodku. – Wszystkie koncerty „Pomarańczowej trasy” są ważne, jednak ten tutaj jest szczególny – mówił ze sceny Kazik Staszewski.
Ten koncert zapowiadaliśmy od dawna (m.in. TUTAJ). Jesienna „Pomarańczowa trasa” koncertowa nierozerwalnie łączy się z historią zespołu Kult. Ta edycja ma szczególny wydźwięk, bowiem w tym roku zespół obchodził swoje 40-lecie (podobnie jak częstochowski T.Love).
Trasa rozpoczęła się pod koniec września koncertem w Oslo. Potem zespół wystąpił m.in. w Londynie, Dublinie, Wrocławiu, Krakowie i czterokrotnie w warszawskiej Stodole. Koncert w katowickim spodku miał zwieńczyć tournée. Jednak z przyczyn zdrowotnych dwa terminy musiały ulec zmianie, stąd Kult 16 grudnia zagrał w Zielonej Górze, a dzień później – w Koszalinie.
Mimo tych zmian dla większości fanów finał trasy miał smak katowicki. Spodek jak zawsze wypełnili wielbiciele grupy ubrani w „pomarańczowe” koszulki tegoroczne i sprzed lat. Ich kolekcjonowanie to również tradycja. Tegoroczna odsłona T-shirtów nawiązywała do „Jeźdźców”, pandemii, wojny…
„Jadą czterej jeźdźcy, jadą…”
Także od słów „Jadą czterej jeźdźcy, jadą…” rozpoczął się listopadowy koncert. Początek w ogóle należał do mocnych. „Po co wolność”, „Krew Boga”… to wystarczyło, żeby porwać salę.
Standardy takie jak „Do Ani”, „Gdy nie ma dzieci”, „Wódka” czy „Generał Ferreira/ Rząd oficjalny”, „Marianna” czy „Arahja” – zgodnie z oczekiwaniami – dopełniły kawałki z „Ostatniej płyty” wydanej w maju 2021 r. Stąd obecność w setliście utworów „Prawo się wali”, „Wiara” i „Ziemia obiecana”.
Emocje jak zawsze wzbudziła „Polska”. Wszystkie dłonie uniosły się w górę, by skandować „Mieszkam tu, tu, tu”. Cały Spodek śpiewał także „Baranka”, „Celinę”, „Paradę wspomnień” czy „Prosto”.
Na finał „Ziemia obiecana”
Kult sięgnął również po cover z repertuaru Iggy’ego Popa „The Passenger”, a Janusz Staszewski przypomniał swoje autorskie „Słońce” i kultowego „Konsumenta”.
Oficjalny występ zwieńczyła wspomniana już „Ziemia obiecana”, która stawi też finałowy utwór „Ostatniej płyty” (piosenki przeplatane są na niej czytanymi przez Kazika Staszewskiego fragmentami pamiętnika pisanego w 1979 roku).
– Wszystkie koncerty „Pomarańczowej trasy” są ważne, jednak ten tutaj jest szczególny – zaznaczał lider i wokalista Kultu, dziękując fanom, muzykom i całej załodze.
Ten wieczór nie mógł się tak skończyć. Spodek domagał się bisów. Ten set rozpoczęło „Wyłącz komputer”. Potem zabrzmiało „Patrz!”, „Niejeden”, „Brooklyńska Rada Żydów” i „Piosenka młodych wioślarzy”. Koncert ostatecznie zwieńczyli „Sowieci”. Organizatorem koncertu i całej trasy był klub Stodoła.
ZS, RJ
Oto utwory, które zabrzmiały w Spodku [SETLIST]
- „Jeźdźcy”
- „Po co wolność”
- „Krew Boga”
- „Do Ani”
- „Krew jak śnieg”
- „Gdy nie ma dzieci”
- „Historia pewnej miłości”
- „Na zachód!”
- „Generał Ferreira/Rząd oficjalny”
- „Życie jest piękne”
- „Prawo się wali”
- „Wódka”
- „Forum internetowe”
- „Maria ma syna”
- „Słońce” (Janusz cover)
- „Marianna”
- „The Passenger” (Iggy Pop cover)
- „Kurwy wędrowniczki”
- „Polska”
- „Konsument”
- „Madryt”
- „Ja wiem to”
- „Grzesznik”
- „Arahja”
- „Wiara”
- „Prosto”
- „Baranek”
- „Parada wspomnień”
- „Celina”
- „Ziemia obiecana”
Bis
31. „Wyłącz komputer”
32. „Patrz!”
33. „Niejeden”
34. „Brooklyńska Rada Żydów”
35. „Piosenka młodych wioślarzy”
36. „Sowieci”