fbpx
Strona głównaWiadomościRegionOcalić od zapomnienia. Krzepicka społeczność tworzy lokalny słownik biograficzny

Ocalić od zapomnienia. Krzepicka społeczność tworzy lokalny słownik biograficzny

Historyczna pasja i chęć zgromadzenia informacji o ważnych osobistościach z Krzepic, stała się inspiracją do powstania ciekawego projektu.

Wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Krzepickim Kołem Kolekcjonerów zaplanowano cykliczne spotkania (3-4 razy w roku) pod hasłem „Kto kim był w Krzepicach i okolicy?”. Spotkania mają się odbywać w latach 2022-23.

Na każdej prelekcji przedstawiane i gromadzone będą informacje o znanych lokalnych postaciach, które w XX i XXI wieku przyczyniły się do rozwoju Krzepic, pełnili w gminie znaczące funkcje społeczne lub zasłynęli szczególnymi umiejętnościami czy talentami.

Pomysłodawcy zachęcają mieszkańców do dzielenia się wiedzą o swoich przodkach. Być może są wśród nich nieodkryte dotąd osobistości. Każdy może wnieść swoją cegiełkę w budowę wspólnej publikacji.

Uwieńczeniem poszukiwań będzie wydanie słownika biograficznego „Kto kim był w Krzepicach i okolicy”?

Gmina Krzepice to około 30 miejscowości, zatem słownik może okazać się pokaźnym zbiorem ciekawych postaci z regionu.

Powinny się w nim znaleźć biogramy pracowników oświaty, duchownych(rozmaitych wyznań), lekarzy i pracowników medycznych. Warto również uwiecznić postaci ze świata kultury i sztuki (malarzy, rzeźbiarzy, twórców ludowych fotografów). Kolejne kategorie, to osoby ze świata nauki, rzemiosła, służb mundurowych, sportu. Rozmaite profesje, zainteresowania i funkcje społeczne.

Biogramy można przesyłać na adres: [email protected]

Dokładna lista kategorii, które znajdą się w słowniku, szczegółowy spis miejscowości, których dotyczy publikacja, dostępne są na stronie internetowej Gminy Krzepice.

Kolejne spotkanie z cyklu „Krzepickie Wieczory z Historią”, odbędzie się 18 marca o godz. 18.00 w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach.

KSz

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -