fbpx

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie

Tej jesieni nie braknie muzyki. Lady Pank i Raz Dwa Trzy uczczą jubileusze, Rojek będzie tańczył „Bez końca”, a w klubach odbędą się koncerty m.in. Łydka Grubasa i Organek.

Końcówka tego roku upłynie pod hasłem muzyki. Na wiele z oferowanych koncertów fani czekali długie miesiące, bo przez wzgląd na pandemię terminy były kilkakrotnie zmieniane. Publiczność i organizatorzy mają jednak nadzieję, że więcej zmian nie nastąpi. Zwłaszcza że przed nami występy muzycznej czołówki. Kto odwiedzi Częstochowę?

Najpierw dwa jubileusze

Zacznijmy od dwóch jubileuszowych tras. Swoje 40-lecie świętuje bowiem Lady Pank. Nie mogło zabraknąć więc nowej płyty i trasy koncertowej – obu pod hasłem „LP 40”. Częstochowski przystanek zaplanowano na piątek, 29 października na godz. 20. Największe przeboje legendarnego zespołu, któremu przewodzą Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz zabrzmią w Hali Sportowej Częstochowa. Oprócz „Zamków na piasku”, „Mniej niż zero”, „Tańcz głupia, tańcz” czy „Kryzysowej narzeczonej”, nie zabraknie z pewnością najnowszych kawałków takich jak „Ameryka” czy „Tego nie mogą zabrać nam”. Na wydarzenie zaprasza Impresariat Adria Art.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 2
Raz Dwa Trzy (fot. Natalia Wieczorek)

Kilka tygodni później, zorganizuje ona kolejny jubileusz. Tym razem fetowany będzie on na scenie Filharmonii Częstochowskiej. 12 grudnia wystąpi tam Raz Dwa Trzy, podsumowujące trzy dekady działalności. Stąd i tytuł trasy – „30 lat jak jeden koncert”. Znakiem rozpoznawczym zespołu niezmiennie pozostaje mistrzowskie połączenie niebanalnego talentu literackiego Adama Nowaka z prawdziwą muzyczną finezją jego kolegów. Koncert zaplanowano na godz. 19. Informacje o biletach na: adria-art.pl.

Polscy Rolling Stonesi

Z gościnności filharmonii skorzysta również Agencja Brussa, która podobnie jak Adria Art, od dawna organizuje wydarzenia z myślą o częstochowskiej publiczności. Jesienny sezon zacznie od występu „10 Tenorów”, którzy wystąpią 28 listopada o godz. 19. W programie znajdą się m.in. utwory z operetki „Księżniczka Czardasza”, oper – „Trubadur” i „Rigoletto” czy musicalu „Dzwonnik z Notre Dame”. Artyści przypomną również przeboje z repertuaru Elvisa Presleya, Andrea Bocellego, Toma Jonesa czy zespołu Queen.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 3
Dżem (mat. Agencji Brussa)

Z kolei 10 grudnia scena przy ul. Wilsona 16 należeć będzie do polskich Rolling Stonesów, czyli zespołu Dżem. Fanów grupy, których w Częstochowie jest naprawdę wielu, czeka ponad dwugodzinny występ przepełniony największymi przebojami z ponad 40-letniej historii kapeli. Miejmy nadzieję, że na setliście nie braknie takich utworów jak „Autsajder”, „Jak malowany ptak”, „Sen o Victorii” czy „Detox”. Ten koncert także zaplanowano na godz. 19. Szczegóły: agencjabrussa.pl.

Artur Rojek „Bez końca”

Muzycznych wydarzeń organizowanych w filharmonii przez zewnętrzne agencje będzie zresztą więcej. Przebojem okaże się z pewnością wizyta Artura Rojka w ramach roztańczonej trasy „Bez końca Tour”. Tytułowy utwór jest drugim singlem z pokrytej złotem płyty „Kundel” (ukazała się ona w marcu 2020 r.). Krążek ten jest drugim solowym wydawnictwem wszechstronnego artysty. Stąd 13 listopada o godz. 19 Częstochowa będzie się bawić przy „Sportowym życiu”, „A miało być jak we śnie” czy „W nikogo nie wierzę tak, jak w Ciebie”.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 4
Mat. prasowe

Dokładnie miesiąc później na tej samej scenie „historię muzyk” przedstawi Grupa MoCarta, a 18 grudnia – swoje największe przeboje przywiezie Sylwia Grzeszczak. Więcej informacji na www.filharmonia.com.pl.

Marcin Świetlicki i Zgniłość

Jeśli chodzi o październik, to szczególnie polecamy zaś koncert, który odbędzie się 15 października o godz. 20 na scenie Teatru im. Mickiewicza. Zaprosi na niego Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Wystąpi Zgniłość, czyli zespół poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki), który powstał na bazie zespołu Jazztliki, grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 5
mat. OPK „Gaude Mater”

W dorobku Zgniłości znajdują się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego „Drobna zmiana” (Wydawnictwo a5) oraz „Siedmiościan” (Fundacja na rzecz kultury im. Tymoteusza Karpowicza). Druga z wymienionych uzyskała notę TopNote magazynu „JazzPRESS” oraz została jedną z pięciu płyt roku 2017 według magazynu Playboy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak na podstawie wejściówki, którą można było odebrać w siedzibie OPK przy ul. Dąbrowskiego 1.

Organek, Nocny Kochanek, Łydka Grubasa

Obok koncertów organizowanych w instytucjach, nie braknie też tych klubowych. Topowych artystów zaprasza do bramy przy Al. NMP 38 klub Rura. 16 października cała sala zaśpiewa tam na głos „Rapapara”, a to znak, że powraca Łydka Grubasa.

22 października koncert przepełniony przekrojowym solowym materiałem da tam Kukon. Artysta zaprezentuje zbiór numerów ze swoich ostatnich płyt oraz kawałki, które już zdążyły uzyskać miano klasyków.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 6
Łydka Grubasa (mat. klubu Rura)

13 listopada album „Na razie stoję, na razie patrzę” promował będzie Organek. Trasa ta zapowiadana jest jako „dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy”. – Retro już nam nie wystarcza. Nie czas na wspominki, czas opowiadać o tym, co dzieje się tu i teraz, a do tego potrzebny jest współczesny język – zaznacza Tomasz Organek.

Na listopad zaplanowano jeszcze powrót zespołu Nocny Kochanek. Wszystko w ramach „Stosunkowo Udanej Trasy”, czyli serii koncertów, promujących album „Stosunki Międzynarodowe”. Na płycie znajduje się dziewięć utworów oryginalnie wykonywanych przez znane zespoły hardrockowe i heavymetalowe, których warstwa liryczna, a przy okazji muzyczna, całkiem dobrze wpisują się w konwencję Nocnego Kochanka. Koncert odbędzie się 22 listopada.

Kwartet Proforma, Cochise

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 7
mat. prasowe

Sporo planów koncertowych ma również Muzyczna Meta (ul. Jasnogórska 13). Października rozpoczęła ona występami Gutka i zespołu Closterkeller. Z kolei 22 października o godz. 20 klub odwiedzi Kwartet Proforma, który zyskał popularność poprzez bardzo obszerne i staranne opracowanie twórczości tria Kaczmarski – Gintrowski – Łapiński, a także współpracę z liderem Kultu, czyli z Kazikiem Staszewskim.W Częstochowie Kwartet zagra koncert przekrojowy zawierający utwory pochodzące z całej, 19-letniej historii zespołu.

Wśród planowanych wydarzeń zapowiadany jest również występ grupy Cochise, której wokalistą jest Paweł Małaszyński. Koncert ma się odbyć 3 grudnia o godz. 21, szczegóły już niebawem.

Kameralnie w Alternatywnie 21

Teatr Nowy w Częstochowie wraz z Klubokawiarnią i Kawiarnią Alternatywa 21 zadba o to, by w mieście nie brakowało również bardziej kameralnych i przy tym niezwykle klimatycznych koncertów. Dobrym przykładem będzie występ folkowego songwritera Postmana, który odbędzie się 15 października na Starym Rynku.

Dżem, Lady Pank, Raz Dwa Trzy, Rojek… Koncertowa jesień w Częstochowie 8
Postman (mat. prasowe)

W tej samej lokalizacji powrócą słynne już jam session pod szyldem „Totalna improwizacja”. 22 października koncertował będzie tu Krystian Darbinian, a 23 października – Sylwia Śmietana. Z kolei 30 października – tym razem przy ul. Mielczarskiego – odbędzie się recital Aleksandry Tokarczyk.

Zuzanna Suliga