fbpx
Polontex - wietrzenie magazynów 2022
.td-header-rec-wrap{ width: 100%; min-height: 130px; }
Strona głównaPolecaneKora wygra z Komedą? Jest kolejna propozycja nazwy dla częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej

Kora wygra z Komedą? Jest kolejna propozycja nazwy dla częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej

Kora wygra z Komedą? Jest kolejna propozycja nazwy dla częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej. Tym razem złożyli ją radni z Klubu Koalicji Obywatelskiej i SLD.

Kora wygra z Komedą? Jest kolejna propozycja nazwy dla częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej 1
(fot. WIkipedia)

Nowa propozycja patrona, a właściwie patronki zostanie poddana głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miasta Częstochowy w czwartek. Radni postulują, aby promenadzie nadać imię znanej wokalistki i poetki Olgi Aleksandry Sipowicz, czyli Kory.

To nie jedyny pomysł na nazwę dla Promenady Śródmiejskiej, który pojawił się w mieście. Członkowie Klubu Radnych „Wspólnie dla Częstochowy” zaproponowali, aby stworzona niedawno w centrum Częstochowie przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa nosiła imię Krzysztofa Komedy. Jak napisali z swoim uzasadnieniu, Komeda w czasie okupacji spędził kilka lat w Częstochowie, tutaj uczył się gry na fortepianie i tutaj także narodził się jego pseudonim artystyczny.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Pod kolejną propozycją patrona, także związanego z muzyką podpisali się w imieniu radnych Lewicy radna Małgorzata Iżyńska, a w imieniu radnych KO – Łukasz Banaś.

-Kora, to postać niebanalna, która znana jest każdemu miłośnikowi muzyki w Polsce – napisali w swoim uzasadnieniu. – Jako autorka tekstów i wokalistka od początku swojej działalności kultowej grupy Maanam była postacią, która wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się nie tylko gustów muzycznych Polaków, ale stała się wręcz ikoną dla polskich kobiet. Jej teksty są zapisem nie tylko uczuć, ale zawierają w sobie ogromny ładunek z przekazem społecznym, który w latach PRL-u – czasu totalnej cenzury – każdy Polak i każda Polka bezbłędnie odczytywali.

Jak argumentują radni, Kora była niezwykle inteligentną kobietą, która przez całe swoje życie tak w twórczości, jak i w wypowiedziach publicznych podejmowała ważne dla kraju i jego mieszkańców tematy.

– To ona broniła w swoich wypowiedziach praw kobiet i podkreślała, jak ważną kwestią jest demokracja i tolerancja – argumentują swój wybór radni KO i Lewicy.

Rekrutacja Politechnika Śląska
WSPS
- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -
Rekrutacja Politechnika Śląska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here