fbpx
Strona głównaPolecaneKora patronką częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej

Kora patronką częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej

Kora patronką częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej. Taką decyzję podjęli częstochowscy radni.

Kora patronką częstochowskiej Promenady Śródmiejskiej 1
(fot. wikipedia)

Olga Aleksandra Sipowicz, pseudonim Kora, zmarła niespełna trzy lata temu wokalistka Maanamu i poetka zostanie patronką Promenady Śródmiejskiej. Głosowało za tym 16 z 28 częstochowskich radnych. Kandydaturę Kory zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej oraz SLD.

– Kora, to postać niebanalna, która znana jest każdemu miłośnikowi muzyki w Polsce – napisali w swoim uzasadnieniu. – Jako autorka tekstów i wokalistka od początku swojej działalności kultowej grupy Maanam była postacią, która wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się nie tylko gustów muzycznych Polaków, ale stała się wręcz ikoną dla polskich kobiet. Jej teksty są zapisem nie tylko uczuć, ale zawierają w sobie ogromny ładunek z przekazem społecznym, który w latach PRL-u – czasu totalnej cenzury – każdy Polak i każda Polka bezbłędnie odczytywali.

Jak argumentowali zwolennicy nazwania Promenady Śródmiejskiej imieniem Kory, była ona inteligentną kobietą, która przez całe swoje życie tak w twórczości, jak i w wypowiedziach publicznych podejmowała ważne dla kraju i jego mieszkańców tematy.

– To ona broniła w swoich wypowiedziach praw kobiet i podkreślała, jak ważną kwestią jest demokracja i tolerancja – tłumaczyli swój wybór radni KO i Lewicy.

Wokalistka Maanamu nie była jedyną propozycją radnych na patrona Promenady Śródmiejskiej. Klub Radnych “Wspólnie dla Częstochowy” proponował także muzyka, ale Krzysztofa Komedę. Jak argumentowali ci radni, Komeda byłby idealnym patronem dla częstochowskiej przestrzeni miejskiej, gdyż był związany z Częstochową, ponieważ w czasie okupacji spędził tutaj kilka lat, ucząc się gry na fortepianie.

O tej kandydaturze pisaliśmy tutaj:

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here