fbpx
Strona głównaPolecane"Koncert przy świecach". Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online

“Koncert przy świecach”. Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online

To kolejna odsłona cyklu koncertów, który już od ponad dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. Tym razem w wydarzeniu można uczestniczyć online. Koncert zaplanowano na 30 kwietnia.

“Koncert przy świecach” to cykl, który Filharmonia Częstochowska realizuje już od ponad dekady. Wcześniej koncerty odbywały się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, a od czterech lat – w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Wydarzenia prowadzi rektor Kościoła, ks. Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskie oraz dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Najnowsza odsłona cyklu, odbędzie się w wersji online. Taką formę przybierają ostatnio wszystkie wydarzenia proponowane przez filharmonię. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, podobnie jak wszystkie instytucje kultury w Polsce, nie może ona zaprosić publiczności do siebie.

“Koncert przy świecach” zaplanowano na piątek 30 kwietnia. Transmisja na kanale YouTube instytucji rozpocznie się o godz. 19.
W programie złożonym z kompozycji od baroku poprzez klasycyzm, po współczesność wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz solista Tomasz Strahl. Ostatni z wymienionych jest zaś jednym z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.

“Koncert przy świecach” z udziałem Tomasza Strahla

"Koncert przy świecach". Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online 1
Tomasz Strahl (fot. Zbigniew Burda/mat. Filharmonii Częstochowskiej)

Tomasz Strahl to pedagog, stypendysta Rządu Austriackiego, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą, ma na koncie m.in. liczne tournée po Japonii, Kanadzie czy Hiszpanii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Jego dyskografia liczy szereg płyt z muzyką solową i kameralną nagrywaną dla wielu wytwórni krajowych i zagranicznych (jak choćby Acte Préalable, Sony Classics, DUX). Tomasz Strahl jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

Od 2012 r. bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem tej współpracy było również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina.

W biografii artysty istotnym punktem było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 r. Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 r. zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego.  

"Koncert przy świecach". Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online 2
“Koncert przy świecach” (fot. Agnieszka Małasiewicz/mat. Filharmonii Częstochowskiej)

Jako uznany znakomity interpretator partii solistycznej Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryty, Tomasz Strahl jest również autorem opracowania partii wiolonczeli w partyturze wydanej przez Akademię Muzyczną w Warszawie, która inauguruje edycję serii “Pierwodruki Muzyczne Kompozytorów Polskich” – pedagogów uczelni, mającej na celu promocję muzyki polskiej.

Obok kompozycji Stanisława Moryty, podczas Koncertu przy świecach w wykonaniu Tomasza Strahla publiczność usłyszy Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422 Antonio Vivaldiego. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentuje ponadto: Koncert na smyczki c-moll RV 119 Vivaldiego oraz jeden z najbardziej znanych utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli serenadę „Eine kleine Nachtmusik”.

Szczegóły: www.filharmonia.com.pl  

ZS

Czytaj także: W Częstochowie miała odbyć się premiera spektaklu z Cezarym Żakiem w roli głównej. Przeniesiono ją na 2022 rok

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -